Češi na bankovkách

3. září 2013 v 16:32 | Yim |  Yima
Možná jste si už všimli, jak prapodivné zájmy já mám. Jednou mě napadlo, že si budu zapisovat všechny bankovky, které mi kdy projdou rukama. Vlastně, původně jsem si chtěla zapisovat i mince, ale potom jsem k mému zklamání zjistila, že nemají žádné pořadové číslo. Kvůli tomu jsem úplně na můj úmysl zapomněla.

Bylo to nedávno, když jsem si znovu osvěžila paměť a rozhodla se svůj plán uskutečnit. Právě teď si opisuji současné bankovky, co mám aktuálně v peněžence. Obě jsou z roku 1997, jedna má označení C81 160958 a ta druhá F65 984525.

Víte, původně tento článek měl být projektem s názvem Největší Čech, podle té ankety z roku 2005. Možná to tu bude, ale později. Teď na začátku školního roku na to nemám nervy. A v souvislosti s tím jsem se zamyslela nad tím, proč je Tomáš Garrigue Masaryk zrovna na pětitisícovce. Protože byl tak významný? Ale to by možná měl být na nejnižší bankovce, aby ho lidé často vídali, no ne? Nějak jsem se dostala i k Boženě Němcové a co ona udělala tak úžasného, že je na pětistovce. A co Ema Destinová? Právě tomuto bych chtěla věnovat tento článek.

Co kdo udělal tak úžasného, že se zasloužil o to, aby byl na našich penězích?

Přemysl Otakar I. - Zlatá bula sicilská.

Co udělala Svatá Anežka Česká?

Karel IV. - největší Čech, kdybych měla říkat, co vše udělal, zabralo by to celý článek. Ale ano, ten si to opravdu zaslouží. Možná by měl ale být na nějaké vyšší hodnotě, pokud se budeme řídit tím, kdo je pro České země jak důležitý.

Jan Ámos Komenský - nedokážu popsat, co vlastně udělal. Ale to snad všichni víme. Zasloužil se i o dnešní podobu jazyka českého. Počkat, proč nemáme na penězích i Jana Huse?

Božena Němcová - prostě nevím. Byla to významná česká spisovatelka, o tom žádná. Ale proč by měla být na bankovce?To bychom tam mohli dát i Karla Čapka a Franze Kafku a taky Bohumila Hrabala nebo Václava Havla. Spisovatelé jsou bezpochyby velmi důležitou složkou našeho národa, neponižuji je, vždyť i já bych jednoho dne chtěla patřit do jejich řad, ale proč zrovna Boženka?

František Palacký - a dostáváme se k obrozencům. Hájil náš národ a chtěl něco udělat s monarchií, která nad námi tak dlouho stála. Prostě bojoval s mocností, dalo by se říct. Jenže to bychom klidně mohli mít i papírovku s Janem Palachem. Cožpak on taky nebojoval za národ a neupálil se na protest komunistům?

Ema Destinová - to byla česká operní pěvkyně. Asi tam chtěli mít i nějakou hudebnici. Je pravda, že byla známá i ve světě, ale kolik našich umělců na tom bylo stejně? Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Antonín Dvořák, a mohla bych pokračovat. Ze známých umělců je tu koneckonců i Werich, Škvorecký, Forman nebo Menzel.

A dostáváme se k poslednímu. Tomáš Garrigue Masaryk. To byl opravdu člověk, který tady má co dělat. Škoda jen, že ho nevídáme tak často. Nebýt jeho, ani by ta Sametová revoluce nebyla. Myslím, že on měl ten pravý kult osobnosti. Bohužel se nám toto slovní spojení znechutilo Klementem Gottwaldem, ruskými diktátory nebo třeba Kim Čong-ilem.

Omlouvám se těm, kterých se toto jakýmkoli způsobem dotklo. Třeba je Ema Destinová vaše oblíbenkyně a hrozně lpíte na tom, aby byla na dvoutisícovce. Ale však vám ji taky nikdo neoddělává. Jen jsem řekla svůj názor. Sama nevím, koho bych zvolila, aby se skvěl v našich peněženkách a zabíral místo v nejrůznějších bankách. Měl by to být někdo, kdo by opravdu reprezentoval naši republiku. Měl by to být někdo, jehož jméno znají zahraniční turisté, kteří sem jezdí.
Co byste k tomuto tématu řekli vy?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Shaymin Shaymin | E-mail | Web | 3. září 2013 v 16:45 | Reagovat

S tou Boženkou je to těžké. Taky jsem si to často říkala. A asi to bude podobně jako u Emi - prostě to jsou ženy. Tak je tam dali. Aby se neřeklo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama