Úvaha: Význam chemie

10. září 2013 v 16:24 | Yim |  Yima
Naše drahá chemikářka nám zadala úkol napsat zamyšlení, úvahu na téma Význam chemie. Popravdě, měla to být jen polovina A5 psaná ručně, ale nějak jsem se rozepsala a mám jednu A4 psanou Times New Romanem velikostí 12. Napsala bych toho ještě víc, rozvíjela bych teorie o tom, co je dobré a co zase špatné, ale myslím, že by mě měla paní profesorka plné zuby už na začátku mého čtyřletého studia. Rozhodla jsem se, že úvahu přidám i na blog. Možná se mnou nebudete v něčem souhlasit, možná v ničem, možná zase ano, ale je to můj názor a nedokážu ho ani pořádně vysvětlit. Ráda si přečtu v komentáři vás názor.


Myslím si, že význam a vliv chemie se dá rozdělit na dvě hlavní části. Jedna je ta, která má dobré dopady, a ta druhá má prozměnu ty špatné. Navzájem se různě prolínají. Problém je v tom, že těch špatných je poslední století stále víc a víc a nejsem si úplně jistá, jestli je v pořádku, že si tím ničíme vlastní domovy. Vlastně jsem si jistá stoprocentně. Stačí se podívat do blízké minulosti a uvidíme velký dopad na životní prostředí třeba freonů, díky kterým byly vytvořené mnohé ozónové díry.

Kdyby nebyla chemie, neměli bychom tu tolik škodlivého záření z vesmíru, znečištěné řeky a světové oceány, možná ani to globální oteplování ne, třeba by Ostrava nebyla tak černá, ale také by tu třeba nemusela být ani naše babička. Dobrý význam chemie je ten, že jsme očkováni proti různým nemocím; když těžce onemocníme, máme šanci na uzdravení se. Otázkou je, jestli by bylo tolik nemocí, nebýt chemie. Řekla bych, že ve Slezsku a v Ústeckém kraji by nebyly tak časté výskyty karcinogenních nádorů, kdyby se nespalovalo uhlí a tím nešel do atmosféry kouř a s ním acetaldehyd a jiné škodlivé látky.

Musím se teď vrátit o zhruba šedesát let dozadu, protože si myslím, že zrovna tam najdeme příklad, kdy chemie zabíjela a byla nástrojem lidské touhy po moci, po absolutní moci. Jedná se o plynové komory v koncentračních táborech, kde Němci likvidovali nevinné lidské oběti, kteří se buď dostali do křížku s nacistickým režimem u sousedů a s Protektorátem u nás, nebo se jen narodili jako národnost, která nacistům nevyhovovala ještě víc než všechny jiné. Je hrozné, že nějaký člověk dokázal něco takového udělat jinému člověku a to úplně bezdůvodně. Jen proto, aby si snad zvýšil ego.

Hodně nespravedlivé mi přijde použití chemických a i biologických zbraní ve válce. Dobře, když to mají vojevůdcové za potřebí, tak ať tam posílají jen dobrovolníky, kteří ví, do čeho jdou, a střílí si po sobě. Kdybych byla ve válce já, myslím si, že bych raději zemřela tak, že by mě někdo zastřelil, než abych se dávila a dusila různými plyny. Smutné také je, že světové velmoce se točí jen kolem toho, kdo má jaderné zbraně. Jen se podívejme, co způsobily atomové bomby v roce 1945 v Japonsku.

Radioaktivita je věc, která živila třeba Marii Curie Sklodowskou, ale také ji zabila. Má za to Nobelovu cenu za chemii, ale podle mě to nebylo zrovna dobré rozhodnutí. Vždyť Nobelova cena je za přínos lidské společnosti a radioaktivita jím rozhodně není. Samozřejmě, paní Sklodowska byla významnou vědkyní, fyzičkou a chemičkou, ale "jen" objevila polonium, radium a blíže je zkoumala.

A když už jsem myšlenkami u radioaktivity, musím zmínit rovnou i jaderné elektrárny. To je jedna z těch věcí, které se prolínají mezi dobrem a zlem. Prakticky nijak neohrožuje životní prostředí, dokud funguje tak, jak má. Do ovzduší jde jen pára a žádný kouř. Jenže problém nastává, když se něco stane. Krásným příkladem je Černobyl. Nebo Fukušima před dvěma lety. Havárií bylo tolik, že by člověk i řekl, že se lidstvo poučí, ale ne, my si stavíme a zprovozňujeme další a další. Vždyť jsou tu i jiné možnosti, jak získávat elektřinu. A to bez rizika, že radioaktivita bude všude kolem nás a my zemřeme nebo další generace budou postižené. Skrze to máme také různé konflikty s Rakouskem. Naprosto je chápu, protože ať už je Temelín jakkoli zabezpečen, nikdy nemůžeme vědět, co se může stát.

I přesto všechno ale zastávám názor, že chemie je jednou z nejdůležitějších vědeckých disciplín, která se stále více dostává do běžného, každodenního života jednotlivých lidí. Celé naše tělo je jen schránka z kůže a kostí, která je plná chemických organických látek. Kdybychom neměli dostatek chloridu sodného, bylo by to s námi špatné. Kdybychom ho měli nadbytek, jakbysmet. Vždyť i celkové naše vnímání a myšlení, čili i fungování, je jen chemicko-fyzický proces probíhající v mozku.

Jeden z chemických procesů, který tu na Zemi probíhá už odpradávna, je fotosyntésa. Je to něco tak neuvěřitelného a fascinujícího, že nám a jiným organismům tady dovoluje existovat a žít. Možnost dýchání je něco, co nás jako planetu dělá tak výjimečnou. Nebýt chemie a přirozených chemických procesů, na světě bychom nikdy nežili v demokracii, nikdy bychom nezažili Sametovou revoluci, nikdy bychom nemohli objevovat tajemství chemie, protože právě jí vděčíme za to, že jsme.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 starchness starchness | Web | 17. června 2015 v 15:05 | Reagovat

Někdy se věci dějí a špatné ???

2 аренда_авто аренда_авто | E-mail | Web | 19. července 2016 v 22:42 | Reagovat

Hello!
<a href="http://autorent64.ru/">аренда авто</a> ,

3 dickey dickey | Web | 7. září 2016 v 18:43 | Reagovat

půjčky zlín ihned 8-O

4 scherer scherer | Web | 9. září 2016 v 10:20 | Reagovat

nebankovní půjčky na ruku brno ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama