Moje první volby beze mě

25. října 2013 v 20:30 | Yim |  Téma týdne
Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera.

Bylo to v roce 2003. Parlamentní o rok dřív si nepamatuji. Vlastně ani referendum z téhož roku ne. Senátní se mi ale vryly do paměti tak, že si dokonce pamatuji, jak to byl pro mě velký svátek, když jsem mohla jít s rodiči až za ty paravany. A taky mi dovolili, abych obálku do urny vhodila já.

Tenkrát jsme bydleli na Vysočině. Byla to tak malá vesnička, že se na volby muselo chodit do vedlejší obce, která byla a je o něco větší. Dokonce měli kostel! Ta naše jen kapličku přímo před naším vchodem. Ale to nebylo podstatné, že ano. Tak ty volby, ty byly v takové malé hasičce. Vypadala spíš jako nějaký malý domek s vežičkou, ve které je zvon, s nápisem HASIČSKÁ ZBROJNICE. Sestra byla ještě úplně malá a máma s tátou ji nechtěli tahat nahoru, tak vždy jeden zůstal v autě a já jsem s tím druhým šla nahoru. Jelikož mi bylo už pět let a to jsem už bohatě rok zvládala čtení a psaní, tak jsem mohla najít stranu, kterou chtěli volit. Chudinka já, ještě jsem o tom vůbec nemohla rozhodovat. Vhodila jsem obálku do urny, seběhla dolů po schodech, vzala druhého rodiče a zase jsem to zopakovala. Vzpomínám si taky, jak se na mě ti tři lidé dívali. Byli tam dva starší pánové a nějaká paní ve středním věku.

Od té doby, od mých prvních voleb beze mě, jsem při každém takovém okamžiku hrozně litovala, že jsem se nenarodila dřív. Stačily by tři roky a mohla bych být taky jeden ten hlas z několika milionů, který třeba může rozhodnout, co a jak bude. Bohužel, budu si muset ještě počkat.

Vsadím se, že až půjdu doopravdy volit já, tak už to nebude tak pohádkově kouzelné jako tehdy. Prakticky jsem ještě nerozuměla tomu, k čemu to vlastně slouží. Nejvíc mi vrtalo hlavou, komu se to chce sakra všechno počítat? Vlastně jsem na to nepřišla dodnes, ale už mám alespoň představu o tom, že to zřejmě dělají strojově. Teda doufám, protože jinak by mi jich bylo opravdu neskonale líto!

Článek je přiřazen k tématu týdne "Volby".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sweetsigi sweetsigi | Web | 31. října 2013 v 14:38 | Reagovat

Ahoj :)
Moc mě zaujala každá věta z tvých článků (,ještě jsem si jich moc nepřečetla ale chystám se na to)! Chtěla bych aby jsi takhle pokračovala dál ! :) tvůj blog je ÚŽASNÝ !

2 Yima Yima | Web | 1. listopadu 2013 v 10:18 | Reagovat

[1]: Děkuji moc. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama