15x fotograficky podruhé

14. listopadu 2013 v 14:23 | Yim |  15x fotograficky
Předešlé tři otázky najdete ZDE.

4) Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se vám líbí víc?
Mám jak analogové, tak i digitální foťáky. Flexaret 7, Canon EOS 60D, Nikon F65, Canon EOS 300 a Panasonic LUMIX DMC-TZ10. Mnoho z nich má zajímavou historii, ale to teď vynechme.
Analogových foťáků mám víc (první, třetí a čtvrtý). Zbožňuju vyvolávání fotek, protože to je něco úžasného. Kdo to nezažil, tak neví, o co přichází. Myslím tedy, že mám raději analogy. Ačkoli je to dražší. Pořád to má ale své nezaměnitelné kouzlo, které digitální fotografie ztrácejí.
Digitální foťáky zase používám tehdy, kdy prostě vím, že vyplýtvám několik stovek nebo tisíců fotek. Třeba když jdu fotit na MotoGP nebo na jiné závody. To bych se opravdu nedoplatila. Těch fotek mám potom... moc.

5) Upravovat nebo neupravovat?
Myslím, že v dnešní době je většina fotografického umění jen a jen o photoshopu. Nebo o photolifteru, GIMPu, Picase. Já nevím, co všechno používáte, je těch programů vážně hodně. Jsou přirozeně i fotky, které nepotřebují žádnou úpravu a jsou naprosto boží, ale také jsou fotky, které by byly boží, kdyby byly tmavší, světlejší nebo kdyby byly převedeny do černobílé/sepie nebo se tam nastavily teplejší barvy.
Co nemám ráda, tak je automatické upravování fotek, což nabízí například Picasa. Nic nemám proti tomu, když si někdo s fotkou vyhraje v křivkách, aby toto bylo takové a toto zase takové. Jsou ale věci, které naprosto zavrhuji. Nač měnit barvy? Proč něco měnit úplně? Některé fotky potom nemusíte ani fotit a prostě si je namalovat v nějakém programu, protože potom už nejsou pomalu ani vidět rozdíly.

6) Barevné nebo černobílé fotografie?
Něco vypadá lépe tak a něco zase tak. Nedokážu si představit, že by takový západ nebo východ Slunce byl vyfocen černobíle. Mohlo by to být zajímavé, ale všechny ty barvy, o kterých to je, by vymizely. Ale různé svatby nebo pohřby mohou zase na černobílých fotkách vypadat lépe než na barevných, když si taková pratetička vezme neskutečně křiklavé šaty, které všechny fotky jen kazí.
Když fotím na analogové foťáky, používám černobílé filmy, protože se i s fotkami lépe vyvolávají. Stačí papír nasvítit jen jednou, kdežto barevné... no škoda mluvit. U jedné fotky bych taky mohla skončit navěky.
V zoo je to kontroverzní. Třeba barevné papoušky bych rozhodně nefotila na černobílý film, ale takoví sloni nebo polární vlci by mohli být zajímaví. Nebo žirafy. To taky nevím, to by mohlo jít na oba způsoby.
A to nemluvím o mých oblíbených kytkách. Fotím je barevně i černobíle, ale málokdy ty černobílé vypadají dobře. Je tam opravdu potřeba dávat pozor na clonu, čas a všechno ostatní, protože když si nastavíte jen jednu funkci jinak, už to může vypadat otřesně nebo třeba není nic vidět.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama