Elita národa

8. března 2014 v 20:46 | Yim |  Téma týdne
Od prvního dne, kdy jsem ve třinácti letech poprvé přišla na gymnázium, mi bylo vtloukáno do hlavy, že to my jsme ta elita národa. A říkají to všude. Za těch dva a půl roku jsem byla na třech gymnáziích a oblbují tím studenty na každém z nich. Někteří se po těchto slovech cítí být plni hrdosti, jiní se stydí za profesory (jak se tak mohou vůbec nazývat?!), kteří jsou schopni něco takového vůbec vypustit ze svých rádoby akademických úst.

Elita. Mluví o tom ve smyslu, že my jsme ti chytří, kteří půjdeme na vysokou školu. V následující hodině, když nám rozdají opravené písemky, se od stejných kantorů dozvíme, že vůbec nechápou, jak jsme se na gymnázium vůbec mohli dostat a už vůbec nechápou, co tu děláme.

Je ale elita opravdu toto?

Chci říct - kdo živí náš stát? Jsou to přemýšlející filosofové z Karlovy univerzity? Myslím si, že přínos společnosti mají tito lidé naprosto minimální. A tím nechci nikoho urazit, ráda bych taky vystudovala humanitní obor, protože mě to prostě baví. Jde tu o to, že vysokoškoláků přibývá, VUT v Brně je narvaná, ale i přesto tento obor dále nevyužívají. Tím ubývá manuálně pracujících lidí. Jsou lidé, kteří by něco takového nezvládli, mezi které patřím i já. Zkrátka jsou lidé, kteří nejsou schopni vzít do ruky kladivo, aniž by si nějak ublížili. Jenže společnost nás nabádá k tomu, že se máme učit, protože kdo se nedostane na gymnázium, je ztracený. Jakoby snad učiliště bylo něco druhořadého!

Tady ten manuálně pracující lid je možná mylně spojován s komunismem, kdy dělník byl ten bůh, a vystudovaný (a nedejbože humanitní) člověk nebyl prakticky dělnická třída. A po revoluci si to všichni chtěli vykompenzovat, tak to kompenzují, kompenzují, až jednou překompenzují. Kdo nám bude opravovat auta, která tak nutně všichni potřebují? A kdo nám přijde opravit pokaženou televizi, která je taky tak nezbytná? No a co rohlíky, kdo bude péct rohlíky? Protože to jsou přece ti druhořadí, méněcenní lidi mimo tu elitu národa, na kterých jsme dosti závislí.

Můj děda pocházel z křesťanské rodiny. Když končil základní školu, třídní učitel přišel k nim domů a řekl, že ať to na gymnázium ani nezkouší, že posudek bude mít tak hrozný, že to nemá ani smysl. A tak šel na zámečníka. Vlastně zámečník není zámečník, co otevírá dveře, ale úplně něco jiného. Vůbec netuším, co to je, tak to tu nebudeme raději rozebírat. Chci jen říct, že děda je jeden z nejchytřejších lidí, které znám. Má neskutečné vědomosti z oblasti historie, ale je to taky on, kdo mi vysvětluje matematiku a především fyziku. Proč by tedy on neměl být ta elita? Jen proto, že je vyučený na učilišti? Maturitu má, vysokou má, jenom chodil na večerní gymnázium a ne na to normální.

Dovolte mi, abych si ještě jednou postěžovala na nelogiku. Říká se, že vyspělý stát se pozná podle velkého třetího sektoru, tedy podle služeb. Ale řekněte mi jednu věc - kde mají lidi na ty služby brát?!

Článek je přiřazen k tématu týdne "Téma, o kterém nikdo nemluví".
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. března 2014 v 21:36 | Reagovat

Jó elita...chodila jsem na SOŠe, která byla jedním z oborů na škole - ty ostatní se skládaly ze sportovního, osmiletého, čtyřletého a programátorského gymplu. A to jsem teda viděla elitu...

2 Pražský poděs Pražský poděs | 8. března 2014 v 23:16 | Reagovat

Hezké uvažování. A ne, s tím co kdo studuje opravdu nesouvisí inteligence...

3 Anička Anička | Web | 9. března 2014 v 0:23 | Reagovat

Nejsem si úplně jistá, jestli s tebou souhlasím.
Je nutno si uvědomit, že my elitáři - gymnazisté (ano, jsem gymnazistka a hrdě se k tomu hlásím) máme vnímání neskutečně pokřivené tím, že úroveň svých znalostí můžeme porovnávat jen a pouze s dalšími gymnazisty. A jeden ročník, to je všehovšudy sto dvacet lidí. Takže na všech gymnáziích v Brně to bude pravděpodobně něco přes tisícovku (netvrdím, že tomu všemu rozumím, svůj odhad nevydávám za kvalifikovaný).
A jen Brno má tisíců obyvatel o něco víc. Takže pokud bychom brali pouze ty narozené v daném roce, pořád bude gymnazistů jen menší část.
A kam teda půjdou naši vrstevníci? Ano, někteří na výšku. Ale ani zdaleka ne všichni.
Například mé o dva roky mladší, zcela nevlastní sestře je právě vybíráno budoucí zaměření. Návrhy jsou sestřička, nebo pracovnice u obráběcích strojů.
Takže abych řekla pravdu, nesouhlasím.
(Ovšem nikdy netvrdila, že na gymnázium chodí vždy jen ti, co si to zaslouží.)

4 Barbora Barbora | Web | 9. března 2014 v 8:40 | Reagovat

Vzdyky me zajimalo jestli si tohle lidi na gymplu uvedomuji. :) Muj tata vedl 12 let firmu pouze s vyoucnim listem a loni se rozhodl, ze si udela maturitu. Ja nejak nemam potrebu rozlisovat lidi, podle toho na jakou chodi skolu, ale je pravda, ze u nas ve meste se "gymplak" pozna na prvni pohled... Jinak v tech humanitnich oborech te chapu, ja ted poslednim rokem studuju architekturu a videla bych to na fildu v HK :)

5 pale pale | Web | 9. března 2014 v 13:00 | Reagovat

také studuji na gymnáziu a jako člen elity národa si nepřipadám :D navíc, když vidím výsledky zbytku mé třídy, tak je to až k pláči :D a i profesoři se diví, jak my, taková banda kreténu, jsem se mohli na gympl dostat :D

6 Yima Yima | E-mail | Web | 9. března 2014 v 14:31 | Reagovat

[1]: Někteří se podle toho nechovají, není-liž pravda...

[2]: Přesně tak! Já jsem vlastně původně chtěla jít na učňák na cukrářku, nakonec jsem byla přemluvena ke gymnáziu.

[3]: Je pravda, že to moc srovnávat nemůžeme... Ale stále si myslím, že není možné srovnávat inteligenci podle toho, kam kdo chodí do školy. Potkala jsem blbé gympláky, ale i chytré lidi z odborných škol nebo z učňáků.

[4]: Že pozdravuju tátu! Smutné je, že spoustu zaměstnavatelů se předně dívá na školu a diplomy, ale o schopnosti se nezajímá. Není to pravidlem, ale už jsem narazila i na články, kde toto popisují...

[5]: Nemůže každý zvládat všechny předměty. Někdo je na něco, někdo na něco jiného,... Já si taky jako elita nepřipadám. Upřímně, dost na to kašlu a jde mi jen o to, abych prošla a udělala si maturitu. :D

7 •Pet!nka• •Pet!nka• | Web | 9. března 2014 v 14:36 | Reagovat

Upřímně si myslím, že nazývat gympláky elitou je pěkná kravina. Je to střední škola jako každá jiná, já jsem šla na vejšku z humanitně zaměřené střední a musím říct, že několik spolužáků mám i z gymplu - a rozdíl není. Nula od nuly pojde. Já jsem lepší v češtině, oni v logice... prostě žádná elita.
Jinak si myslím, že dneska hodně záleží na tom, z jaké jsi rodiny. Když tě od mala vedou k tomu, že vzdělání je důležité, jdeš na vysokou, i když na to třeba nemáš. Naopak leckdo chytrý může dělat zámečníka, i když by mě na to, být doktorem. Jen ho k tomu nikdo nevedl. Je to zvláštní.

8 Æ Æ | 15. března 2014 v 23:52 | Reagovat

Myslím, že jako vždy se všechno skrývá v největší tmě, tedy hned pod svící;
já označení "elita" chápu spíše jako formu vnější motivace, ale tak slabé a bezvýznamné, že je viditelná jen pro ty, kdo umí hledat, tedy ty ambiciózní, kteří se chtějí angažovat a přiblížit se ideálu, ti co jsou vedeni a hnáni vpřed nějakou formou vnitřní motivace (a je jedno, zda vyvolanou a probuzenou při výchově nebo díky silné vůli). Navíc myslím, že v dnešní době internetů, vědeckých knihoven a archivů, je elitní vzdělání, či spíš možnost, přístupná všem a na spoustě míst. Každopádně bych neřekla, že ji  spolugympláci nějak nadměrně využívají...

9 Hannah Hannah | Web | 21. března 2014 v 21:37 | Reagovat

Přesně tady popisuješ včerejší monolog našeho třídního. My jsme elita, protože chodíme na gympl. Nechápu. Školy s manuálním zaměřením mají nedostatek uchazečů, protože když se tam někdo přihlásí, tak ho ostatní považují za míň inteligentního. Třeba můj brácha je mnohem chytřejší a šikovnější než já a chystá se na strojárnu. Nakonec bude mít lepší uplatnění než já, a to hlavně díky té manuální zručnosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama