Nanosvěty

13. března 2014 v 16:34 | Yim |  Yima
Každý z nás už možná zničil několik celých civilizací. Smutné je, že je jen náhoda, že my tu ještě pořád jsme. Na druhou stranu by byl krásný fakt, že se díváte na někoho skrz zaprášené brýle a díváte se vlastně na celé světy.

Dovolte mi, abych vše uvedla na pravou míru. Když jsem šla ze školy, všimla jsem si, že někteří lidi jsou vlastně hrozně maličtí. Třeba když je dospělá dáma menší než já a vězte, že já patřím mezi tu menší složku naší populace. Jenže v tom moje fantazie zase začala šrotovat a otáčky v mém mozku se zrychlily na maximum a vysnila jsem si, co když jsou menší, než to vypadá? Co když na každém drobku a na kousku dřeva a na květině a na povrchu mobilů a vlastně úplně všude jsou malé světy a na nich jsou další světy a všichni ti malí obyvatelé si myslí, že jsou velcí? A co když my jsme jen další z těch nanosvětů, který je na ušmudlaném okně staré paní, která už nemá sílu ta okna umývat? A ona je zase na pylovém zrnku obří sedmikrásky a až přiletí obří včela, tak toto zrnko v úlu zlikviduje, tím zanikne svět staré paní a s ním zanikne náš svět a v našem světě spoustu dalších. Co když vlastně jedna obří včela zničí několik milionů civilizací?! A tam nemusí plynout čas stejně jako tady. Klidně tam může jeden den trvat miliony našich let, kdo ví.

Teď jsem si uvědomila, že něco takového bylo ve filmu Horton. Animovaný film o slonovi, který našel květinu, na které bylo smítko a na tom smítku byl svět. On je musel ochránit, ale v jeho světě tomu nikdo nevěřil. Pokud si dobře pamatuji, nedopadlo to apokalypsou.

Ale co když u nás jeden krok neopatrné dívky v šalině zničí naše životy? (Představte si to parte: Zemřela tragickou smrtí, byla zašlápnuta pětiletou dívkou v městské hromadné dopravě.)

Víte, co by bylo také zajímavé? Kdyby každý vir a bacil byl bojovnou civilizací, která si uvědomuje svou miniaturnost i obrovitost a snaží se toho využít. Třeba je angína jen napadení znepřátelenou civilizací, kterou před námi světové mocnosti tají, abychom se zbytečně nebáli případné zkázy. A že by nějaký nanosvět nemohl zničit něco, jako jsme my? Ale jděte. Vraťte se na začátek a přečtete si to ještě jednou - vždyť my jsme také jen malinkatí človíčkové, ještě menší než jsou Ferdové a mravenci.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 grey.t grey.t | E-mail | Web | 24. března 2014 v 12:15 | Reagovat

To je naprosto okouzlující, i když trochu znepokojivá vize...
Jeden můj kamarád by ti na to řekl, že to přeci není možné, že existují vědecké důkazy, se kterými je to v rozporu. No, možná že ano, ale tohle je mnohem zajímavější než většina té vědy, co by to vyvracela. Navíc se to všechno stejně dá myslet dohromady.
Myslím, že se ode dneška budu lépe dívat pod nohy, ale stejně se obávám, že ty mikrosvěty přehlédnu a zašlápnu...

Máš úžasnou fantazii, vážně, smekám klobouk! :)

2 Yima Yima | E-mail | Web | 24. března 2014 v 15:55 | Reagovat

[1]: Mám také jednoho takového kamaráda, kterému když vznesu podobnou tezi, hned se čertí, že tak to není, že věda to říká jinak. A popravdě, je mi líto takových lidí, co se nedokáží odpoutat od "normálního", konzervativního života.
Děkuji. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama