Obdivy a opovržení ke starověkému Římu

27. března 2014 v 16:56 | Yim |  Téma týdne
Ale hlavně to opovržení.
Už jsem se zmiňovala, že je spoustu věcí, které mě zaujmou ve škole a ráda bych se o ně podělila. Tyto věci se dozvídám především v dějepise a jsou většinou negativní, ale jsou i výjimky. Třeba dnes jsem se v matematice dozvěděla jednu geniální věc, kterou hodlám zpracovat do nějaké povídky, takže vám to ještě neprozradím. Nicméně, o tom tu teď psát nechci. Bude tam spoustu faktů, tak si třeba něco osvěžíte nebo se to teprve budete učit, tak něco budete vědět předem nebo si to tímto zopakujete na test. Budu ráda, když potom do komentáře napíšete, co si vy myslíte o jednotlivých (jsou čtyři) níže popisovaných událostech a osobách. Pojďme se vrátit v čase do starověkého Říma.

133 př. n. l. zemřel poslední pergamský král Attalos III. a v závěti odevzdal Pergamion Římanům. Bohužel jsme se o tomto tématu neučili blíže. Toto je jediná věta, kterou o Attalovi mám napsanou a která je vůbec v prezentaci naší paní profesorky. Toto je událost, která náleží zrovna k těm, kterým patří můj obdiv. Vlastně jsem úplně prvotně myslela, že to byl naprostý kretén, jak mohl dát někomu zemi, které vládl. Je to, jako by se Zeman najednou rozhodl, že Českou republiku daruje Německu (já vím, máme tu úplně jinou situaci a nešlo by to, ale obrazně řečeno...). Jenže když se nad tím zamyslíte a dáte do souvislostí s tehdejšími událostmi, je to opravdu dobré rozhodnutí.
Jednalo se o období po třetí punské válce (149 - 146 př. n. l.), kterou Řím také vyhrál. Římané vyhráli provincie v Africe a pak se dali na ovládnutí Makedonie a Řecka. Vlastně se Makedonie stala závislou na Římu ještě před válkou s Puny, v roce 168 př. n. l. Během války v roce 147 př. n. l. se Makedonie stala římskou provincií a na konci války dobyli ještě i Korint, čímž se i Řecko stalo římskou provincií. Dále pořádali expanze na východ, nutno podotknouti, že nejenom vojensky, ale i diplomaticky. Mimo jiné se tím na nich stal závislý hasmeonovský stát Židů. A právě potom umřel Attalos III.
Možná vám z toho došlo, že by nastalo jediné - válka. Museli by bojovat, ale neměli by šanci na úspěch. Zbytečně by tam umírali vojáci i obyčejní, civilní lidé. A co by to bylo za vládce, který by dovolil, aby zemřelo tolik jeho lidí? Na druhou stranu, jak se k tomu asi museli stavět Pergamejci? Musela to být hrozná změna a zajímalo by mě, jestli si uvědomovali, co se vlastně stalo a co by se stalo. Zajímavé přemýšlení. Dobré před spaním, doporučuji.

82 př. n. l. Sulla vojensky ovládl Itálii a dobyl Řím. Lucius Cornelius Sulla byl hlavním představitelem optimátů na přelomu 2. a 1. století před naším letopočtem. Optimates byla skupina lidí (např. tam patřil senát a ti nejbohatší) během krize římské republiky, která byla proti reformám. Proti nim stáli populares, jejichž zástupcem byl Gaius Marius a patřilo tam lidové shromáždění. V této době byly války s Numidií a Marius byl zvolen konzulem a také se mu podařilo porazit Jugurthu. Jenže potom následovala válka s Mithradatem VI., kvůli čemuž nastal spor o to, kdo povede vojsko. Nakonec byl zvolen právě Sulla. V roce 88 př. n. l. Gaius Marius uprchl z Říma, Sulla šel do války. I přesto byla v roce 86 př. n. l. převaha populárů v Římě! Když nakonec Sulla porazil Mithradata, vrátil se do Itálie, ovládl ji a teď se dostáváme k jádru věci. Říman dobyl Řím! Kdo to kdy viděl, aby občan dobýval svou vlastní zemi? A jakoby toho nebylo málo, další tři roky si tam udělal diktaturu a potom zkrátka umřel.
Musím říct, že Sulla je mi jeden z nejnesympatičtějších historických postav. V minulosti lidé válčili, válčí pořád, už jsem se s tím tak trochu smířila, ačkoli se mi to vůbec, ale vůbec nelíbí a nejraději bych to nějak vyřešila a všechny ozbrojené konflikty jednou pro vždy zastavila, ale jak někdo mohl udělat něco takového? Říman dobyl Řím. (Když jsem byla ve čtvrté třídě a učili jsme se výjmenovaná slova, bylo nám řečeno, že sloveso dobýt si máme s tvrdým y pamatovat tak, že dobýt můžeme něco i rozumem. Vsadím se, že tady rozum asi nepoužíval.)

Císař Caligula se prohlásil bohem. Tímto se přesouváme do principátu, jen pro orientaci Caligula vládl v letech 37 - 47 n. l. Vynechala jsem císaře Tiberia, na kterém mi také pár věcí nesedí, ale Caligula s jeho obnástupcem jsou extrémy. Takže tady ten Caligula se prohlásil bohem. Byl tím tak přesvědčený (nebo posedlý), že se jako bůh i choval. Podle starých bájí si prý něco začal se svou sestrou (manželka mu asi nestačila) a když otěhotněla, prostě "věděl", že jejich dítě bude kluk a tento jeho syn ho bude chtít dostat z trůnu. Tak tu svou sestru, stále těhotnou, prostě a jednoduše zabil. Toto je tak jediné z jeho osobnosti, co mě znechutilo natolik, abych si to zapamatovala. Mimo to jsou tu také různé zabíjení lidí, mučení a tak dále, nakonec byl stejně zavražděn. Za prvé nechápu ten incest, za druhé nechápu vraždu sourozence poté, co se se svou sestrou vyspal.

Císař Nero si snad myslel, že ho budou milovat, když je ponižoval. Tak bych to popsala. Po Caligulovi se císařem stal Claudius, který byl kupodivu jakžtakž v rámci možností i normální. Po Claudiovi se tu tedy objevil Nero, který vládl v letech 54 - 68 n. l. Toho snad všichni znají. Zřejmě nejkrutější vládce v dějinách. Nebo to byl Stalin nebo Hitler, nebo já nevím, to je asi o názoru každého. Každopádně já jsem na konci hodiny prohlásila, že jsem myslela, že Stalin byl kretén, ale toto všechny předčilo. Víte, když ho někdo vychovává, učí, tím myslím našeho drahého Senecu, ale on ho chce potom klidně nechat zabít, takže Seneca raději spáchá sebevraždu, tak to o něčem svědčí. Docela vtipný (vlastně ne až tak vtipný, když se na to podíváme z druhé strany; naprosto smutný) je zákon o úrážce císařského majistátu. Prý mohl nechat někoho zabít, i když se k němu otočil zády! Poprvé se v této době objevilo pronásledování křesťanů (ti pak možná měli komplexy, tak dávali Židy do ghett, nebo fakt nevím, co to v tom středověku bylo). Ono ho to mělo asi bavit. On je zavíral do cirkula a pak tam pustil dravou zvěř a čekal, že budou prosit, budou utíkat, bude se tam něco dít, ale oni si jen klekli a čekali na smrt. Protože mučednická smrt znamenala věčný život, vzpomínáte?
Nejvíc mě z toho, co jsme se o Neronovi učili, zaujalo to, že lid dokonce ponižoval i tak, že házel do davu lidí peníze a potom se bavil tím, jak se o ty peníze chudí prali. Měl ten chlap vůbec srdce? Ale ovšem nejzajímavější na tom všem je, že si myslel, že ho všichni milují. Což je zvláštní, protože jeho předchůdci zase trpěli paranoiou a mysleli si, že je všichni chtějí zabít. Kdyby se Nero bál, třeba by se to nestalo, ale myslím, že asi jo. V roce 68 n. l. povstali jeho legie. A já to chápu, taky bych ho měla plné zuby. Ale asi bych se být nimi bála, že se něco zvrtne a já budu mít průšvih - smrtelný průšvih. Paní profesorka nám říkala dvě verze důvodu jeho následné sebevraždy, avšak já jsem si zapsala jen jednu, protože mi přijde prostě urozenější a mnohem zajímavější, než že by ho ti vojáci jen donutili. Prý ho tolik ranilo zjištění, že je nenáviděn, až se musel zabít. (Ovšem špatné je, že i jeho rodina potom byla zavražděna.)

Článek je přiřazen k tématu týdne "Cestování časem".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady≈Claire Lady≈Claire | E-mail | Web | 27. března 2014 v 17:06 | Reagovat

Opravdu moc zajímavé :) Zdá se mi super, že i takhle z domova se dají přinést nějaké nové objevy! Jen tak dál:)

2 Vera Vera | Web | 27. března 2014 v 17:13 | Reagovat

Ach ano, již staří Římané se svým velkoměstem, civilizací, ale i krutostí a šílenými vládci. Zajímavý článek!

3 El El | 27. března 2014 v 17:15 | Reagovat

Tvůj článek  je opravdu zajímavý a poučný :) Líbí se mi tvůj styl psaní i tvůj blog-přeji hodně nápadů, návštěv a pěkný den!

4 Leri Goodness Leri Goodness | E-mail | Web | 27. března 2014 v 17:59 | Reagovat

Jakmile jsem narazila na tvé stránky, byla jsem ohromena - výstižný a krásný design blogu, chválím. Mimochodem, velmi dobře zpracovaný článek.

Dovoluji si Tě pozvat na moje stránky: humanlizards.blog.cz - budu ráda, když se dostavíš :)

5 the-hunter the-hunter | Web | 27. března 2014 v 18:39 | Reagovat

Řím jsme brali nedávno, takže mám většinu z těch věcí ještě v živé paměti. A u plno z nich bych si dovolila nesouhlasit.

1. Závěť Attalose III. - Podle mě byla tohle jenom formalita. Mrtvý král, byť by byl za života sebevíc milován a ctěn, je přece jen mrtvý a jeho nařízení nemusí být brána vážně. Jiná věc by byla, pokud by přesvědčil svého nástupce, aby se vzdal Římu - ale odkázat svou zemi v závěti mi přijde jako prázdné gesto.

2. Proč si myslíš, že Sulla nepoužil při "dobývání" Říma mozek? Aby se mu povedlo získat získat moc a postavení, rozhodně ten mozek používat musel. A válka je jen jiný způsob vedení politiky - chtěl se dostat k moci, tak prostě volil metodu násilí. Nebyl první ani poslední (když už se bavíme o Římu, zmiňme třeba Caesara - ten taky rozpoutal občanskou válku). Osobně na jeho jednání nevidím nic obzvlášť špatného a zavrženíhodného.

3. a 4. Na Caligulu a Nerona je třeba pohlížet jako na osoby ne úplně duševně způsobilé - a chyba je pak na straně těch, kteří je k vládě vůbec pustili.
To, že byli pronásledování křesťané, mělo víc důvodů a nedělo se to jen za Nerona a jen křesťanům. I separování Židů do ghett mělo více důvodů, a rozhodně to nebyly komplexy z doby na přelomu letopočtu.

Doufám, že jsem tě příliš neurazila ani neznechutila - jen s tvými názory tak úplně nesouhlasím, tak jsem neodolala a trochu si rýpla. Případnou diskuzi samozřejmě uvítám :).

6 Yima Yima | E-mail | Web | 27. března 2014 v 19:46 | Reagovat

[5]: Neurazila ani neznechutila, je to tvůj názor a já ho respektuji.
Já vím, to s těmi křesťany, že byli pronásledováni i jindy, jsem jsem to zmínila. A to s Židy byla jen nadsázka. :) Ano, Caesar, jenže když já ho mám ráda a osobní sympatie... chápeš. Kdežto Sulla je mi nesympatická už jen jako... jako člověk, ačkoli jsem ho neznala, nic, prostě ho nemám ráda. A jistě musel mozek použít, ale u nás to mysleli, že jako bez násilí, jenže tady násilí být muselo. A já jsem tak trochu hodně odpůrce násilí a válek.
Ano, to s Attolem i tak může být, ale přijde mi zajímavé taková závěť. Kdo si napíše do závěti, že odkazuje někomu svoji zemi? :D

7 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 28. března 2014 v 11:13 | Reagovat

Tak si to trochu shrneme. Tvé úvahy jsou pozoruhodné a k Tvému věku naprosto náležící. Radikální za všech okolností.

1) Odevzdání Pergamonu Římu. Nu, náš drahý Attalos III. neměl mužského potomka, tudíž je pochopitelné, že raději odkázal Pergamon schopnému Tiberiovi, než tomu, kdo pravděpodobně měl být určen za krále (v takovýchto případech to obvykle dostane ten nejvíce aktivní pablb). Bohužel nevím, jak to měli v Pergamonu s nástupnickým pořádkem, zda se dbalo vyloženě na králův odkaz, nebo nástupnický řád už přímo někoho určoval. Tudíž bychom i mohli spekulovat o tom, zda se takto nesnažil Attalos uchránit svou zem před neschopným příbuzným (snad bratrem). Tam v těch končinách si člověk nemůže být ničím jistý. Kromě toho muselo být Attalovi jasné, že Řím dřív nebo později Pergamon schlamstne a to by pak Pergamonští nemuseli mít takové postavení a práva. A za další, nevíš, jaký tlak vyvíjela římská strana. Takže možnost vypuknutí občanské války byla jen jedním motivem. Kromě toho i tak se revolta rozpoutala za dosti velkého podílu Attalova bratra Aristonica, což Pergamonu uškodilo, jelikož následkem tohoto povstání došlo k rozdělení jednotného a velice bohatého Pergamonu mezi Pontus a Kappadokii.

2) Sulla. Je docela krátkozraké tvrdit, že rozum nepoužíval. Dobře, máš k němu jisté nesympatie, a tady nejsme na akademické půdě, takže Tě nikdo nemůže pranýřovat za názor.
Sulla rozhodně nebyl hlupákem, to by totiž nemohl být v tehdejším systému zvolen za vrchního velitele. Kam vkročil se svými legiemi, tak uspěl a nebylo to díky přečíslení, ale díky úspešným strategiím, na nichž se sám podílel.
O čem píšeš ty, to byl už druhý pochod na Řím. Co se týče bojů, no řekněme, že si za to drazí populárové mohli sami, že to projeli a to tím, že nebyli schopni udržet morálku vojsk a když se o to snažili, tak velice nepopulárně, což mělo za následek například ukamenování Cinny vlastními muži. Za další, vojáci přecházeli na stranu Sully, kromě toho se k Sullovi ještě přidal Crasus a Pompeius.
Ovšem tím nepopírám Sullovu krvelačnou touhu po pomstě a moci. Ale takových v historii bylo a bude. Víc bych se rozčilovala nad současným Sullou na východě.
Pokud to budeme brát historicky, de facto byl Sulla ten, kdo pomohl k dalšímu vývoji Říma, aby se dostal na svůj skutečný vrchol. Plus byl inspirátorem pro Machiavelliho a jeho Vladaře. Logický řetězec: abys upevnila moc, musíš prolít krev, ale pak se již musíš soustředit na chléb a hry, jelikož dobře najedený a pobavený prosťáček má pak krátkou paměť. A to už jsi zapomněla, jak to bylo třeba s Octaviánem (=Augustus)?

Nero a Caligula. Proč si myslíš, že byli připuštěni k vládě? Samozřejmě proto, že se nesoustředili na podstatné aspekty vedení státu. Faktickou moc v rukou měli jeho nohsledi a našeptávači. Takhle se dělá politika. Kromě toho to s tím cirkem a křesťany... a co takoví gladiátoři? Těch ti líto nebylo? Tak jako máš dnes Corridu, měli oni cirk. Byl to jednoduchý politický trik. Lůza si vybila agresi při těchto zápasech, čímž tedy bylo zamezeno jakýmkoliv povstání, neměli už na ně sdostatek negativní energie. Dostali najíst a pobavili se. Spokojenost všeobecná. Ve starověku nebyl wrestling nebo filmové krváky, tak to holt museli dělat reálně. Kromě toho musíš brát v potaz, že Římané té doby smýšleli jinak, stejně jako smýšleli jinak ve středověku. Pro ně tyto věci byly naprosto přirozené. Otrok byl chodící a občas mluvící stroj, nebo dobytek. Tak jako musíš do koně dávat krmivo a vodu, aby ti byl schopne obdělávat půdu nebo tě vozit, tak se staráš o otroka. Křesťané byli sekta, která nahlodávala staré pořádky, mystifikovala lůzu a poštvávala lid proti vládci. Proto se těchto negativních elementů museli zbavit. Nemysli si, ranní křesťané vůbec nebyli beránci. O jejich náhled na hygienu ani nemluvě.
Židi byli rozprášeni a v ghettech už za starověku (vem si už Egypt!), středověk pouze jen na tuto tradici navázal a to dokonce až v rozpětí osmého až jedenáctého století (záleželo na tom, kde přesně). V osmém století byli v ghettech ve Franské říši, jelikož se paktovali v Hispánii s Machometány, s níž Frankové sousedili, tudíž to byl jednoduchý obranný systém - mít je pod drobnohledem, aby nedošlo k problémům.

Nejsem bezcitná, uvědomuji si kolik životů během konfliktů a v cirku zhaslo, velice dobře si to uvědomuji, ale historii nelze hodnotit jen na základě několika údajů, které třeba ani nemáš ověřeny, ale jen sis je poznamenala, že ti je někdo řekl. Je třeba ověřovat, jít do hloubky a pak hodnotit. Ale opět říkám, že k Tvému věku tyto názory a unáhlené závěry prostě patří. Také jsem je měla. Zdrženlivost přijde s věkem ;-)

Každopádně děkuji za to, že si ještě někdo všímá historie a přemýšlí nad ní.

8 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 28. března 2014 v 11:16 | Reagovat

[5]: Nepochybně v té závěti šlo o právní zakotvení, jelikož každý dokument vydaný králem (i závěť) je dokumentem státu, tudíž právně závazný.

9 the-hunter the-hunter | Web | 28. března 2014 v 21:12 | Reagovat

[7]: Pěkně shrnuto. Přesně to - totiž konkrétní informace - jsou asi v takové debatě nejvíc potřeba. My, kteří jsme vybavení jen letopočty z učebnic pro střední školy, můžeme sice teoretizovat, ale nebude to vždycky úplně objektivní. Můžu se zeptat - ty se Římem (případně historii obecně) nějak blíže zabýváš?

A co se té závěti týče... Myslela jsem to spíš tak, že i když by teoreticky vzato měla králova poslední vůle platit, v praxi to tak nemusí být. Je sice závazná, ale ten král už nemá prostředky, kterými by vymohl její splnění - a je v podstatě jen na "dobré vůli" přeživších, jestli se jí budou nebo nebudou řídit.

10 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 29. března 2014 v 1:56 | Reagovat

[9]: Studuji historii třetím rokem. Jeden semestr starověkých dějin + semestr antických reálií.

To je dobrá úvaha ohledně akceptování/neakceptování, ale vždy se najdou nějací zastánci zesnulého vládce, pak už jen záleží na tom, která strana bude mít pádnější argumenty (počítány i ty palné, sečné a bodné).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama