Teaser Tuesday (5)

28. října 2014 v 20:13 | Yima |  Teaser Tuesday

Originální Teaser Tuesday je na blogu Should Be Reading. O co jde? Mám vzít knihu, kterou aktuálně čtu, otevřít ji na náhodné stránce a opsat sem úryvek, napsat jméno autora, název knihy.

Zde: "Na začátku bylo slovo!" čtu.
Ale jak dále? Nesnáz je hned tu.
Nelze mi slovo přec tak v úctě míti,
musím to jinak přeložiti;
ašli že duch mě řádně osvítil,
stojí tu: Pojem na začátku byl.
Dobře si rozvaž první řádku,
neukvapuj se na počátku!
Že vznikala by z pojmu všechna díla?
Má státi: Na počátku byla síla!
Leč ještě jsem to ani nenapsal,
a cos mě nutká, abych hledal dál.
A náhle, osvícen, zřím do hlubin.
Já napíšu: Byl na počátku čin!

Podvádím, ale pšt. Vlastně to vůbec nebylo náhodné. Je to odstavec z prvního díla Fausta, od toho největšího básníka Johanna Wolfganga von Goethe, který mě zaujal a já si ho přepsala do bloku. Mám tu ještě pár dalších úryvků, které se mi extrémně líbily.
Fausta jsem začala číst před rokem. Jo, rok a kus jsem věděla, že ho budu muset přečíst a udělat na něj rozbor do školy jako referát, ale já čekala až na poslední chvíli; ve čtvrtek je deadline. Ale co, mám to za sebou, Faust se mi poměrně líbil, je to takové pěkně přemýšlivé. A jak mám problém pochytit v epických či lyricko-epických básních děj, tady to bylo tak pěkně čtivé, že jsem se neztrácela. (Kupříkladu v mém oblíbeném Evženu Oněginovi jsem musela některé stránky číst víckrát, protože jsem prostě nevěděla.)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leome Leome | E-mail | Web | 29. října 2014 v 15:56 | Reagovat

Zatím jsem o této výzvě (nebo co to je :D) neslyšela, ale vypadá to velmi zajímavé, kdybych mohla, také bych se zúčastnila ;-).
Fausta jsem nikdy nečetla, ale nejspíše to budeme mít jako povinnou četbu v příštím roce, takže proč se rovnou nepodívat? :-D.
Zní to fakt dobře, ale kdybych měla v tomto stylu přečíst celou knihu, asi by mi nějakou dobu trvalo, než bych pochopila první věty :D :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama