Teaser Tuesday (6)

4. listopadu 2014 v 16:06 | Yima |  Teaser Tuesday

Originální Teaser Tuesday je na blogu Should Be Reading. O co jde? Mám vzít knihu, kterou aktuálně čtu, otevřít ji na náhodné stránce a opsat sem úryvek, napsat jméno autora, název knihy.

Tak jsem den neztratil.
Pokračoval jsem dál po pěšině a přišel k ohradě, kde se pasou koně. Stojí uprostřed jako sochy, skoro nehnutě, pak se náhle jeden z nich dá do pohybu: Svaly se mu rýsují, mohutné napětí na hladké kůži a nohy tvrdě dupou do země, hrozivý zvuk kopyt jako předzvěst války nebo smrti. Neštěstí. Něco hrozného. Kůň se rozběhl divokou rychlostí k místu, kde jsem stál, strach jsem necítil. A pak: Tlak vzduchu z pohybu zvířete mi narazil do obličeje. Ovanul mě pach jeho kůže a hřívy. I to byla radost.

Kniha Proti umění od severského autora Tomase Espedala. Je zajímavá v tom, že používá paralelní kompozici - v jednom "čase" se odehrávají příběhy různých rodinných příslušníků, které vypráví hlavní postava. Vzájemně se prolínají, aniž by někde bylo předem napsáno, že teď jsme v roce 1945 a povídáme si tu o tom a tom, ne. Musíte si pamatovat, co jste před chvílí přečetli a jakmile se objeví zmínky o tom, kdo v tomto příběhu figuruje, hned si to musíte podle toho zrekapitovat.
Další zajímavostí je to, že autor používá jak dlouhá, složitá souvětí plná přídavných jmen, tak i krátké, jednoduché věty, které někdy čítají třeba jen jedno, dvě, tři slova. To dodává textu dynamičnosti. Čtěnář se ponoří do toho dlouhého spádu slov a vzápětí ho probudí něco krátkého. Do jisté míry je to vidět i v ukázce.

Dneska jsem byla v knihkupectví. Rok pod psa, to stojí 199kč, to ne, to je moc drahý. Jé, hele, Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku, to jsem chtěla! 329 korun, moc drahý. Guláš pro Masaryka, jé, to bych chtěla! 299 korun, tak to taky nic. Nakonec jsem si odnesla Pravda o případu Harryho Queberta od Joëla Dickera za 398 korun... (ovšem s ISIC kartou jsem platila jen 358!).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 balast balast | 5. listopadu 2014 v 17:10 | Reagovat

Vlastně si napsala:
S mezinárodní studentskou identifikační kartou kartou jsem platila…

2 balast balast | 5. listopadu 2014 v 17:10 | Reagovat

*jsi napsala

3 Em Age Em Age | Web | 6. listopadu 2014 v 5:36 | Reagovat

Ten úryvek je docela psycho, takhle vytržený z kontextu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama