Ionizovaný kyslík

9. prosince 2014 v 15:31 | Yima |  Yima
Byla to ta nejhorší půl hodina v mém životě, přísahám! Seděla jsem v té malé místnosti metr krát metr a půl, celá byla obložená škaredou hnědou kostkovanou látkou, vedle mě bylo malé okýnko, v rohu stál větrák, který nejel, vedle něj můj batoh a naproti tomu já na židli se sluchátky na uších.

Jak jsem psala, mám tinnitus. Připomínám pro ty, kterým se nechce otevírat starý článek - je to šelest v uších, stále slyším vysoký táhlý tón a on ne a ne přestat. Včera jsem byla na kontrole u svého otorhinolaryngologa, udělali mi (zase) audiometrii, zase mi řekli, že mám báječnej sluch, čekala jsem v čekárně asi hodinu a půl, můj pan otorhinolaryngolog mě poslal do AudioFon Centra na Obilňáku, aby mi udělali slovní audiometrii a pokud uznají za vhodné, tak BERA a CT. (Neptejte se, já taky nevím, co to je.)

Takže jsem dneska přišla do AudioFon Centra, jakmile jsem otevřela dveře do čekárny, už na mě vybafla dlouhá fronta k evidenci. Tak čekám, čekám, kolena mi začínají upadávat (další můj zdravotní problém, tentokrát vrozený, nedá se s tím nic dělat, ani operačně, prostě mi blbě narostly čéšky), čekám dál a potom na mě přichází řada, čekám, paní, moc milá, mě posílá sednout. Čekám, čekám, snažím se učit dějepis, nechce se mi, tak prostě sedím a dívám se na obrazovku, kde promítají záběry různých českých měst a památek, velmi pěkné.

Zavolala mě paní sestřička, asi, oni neměli žádné cedulky, tak jsem se v tom moc neorientovala. Šla jsem na audiometrii, mně velmi známé vyšetření, letos jsem ho absolvovala nejméně sedmkrát, vždy s velmi dobrým výsledkem. Tak i teď byl ten výsledek velmi dobrý, i na slovní audiometrii. "Tak dobrý sluch má málokdo!" říkala.

Oh, pardon, vy mnozí nevíte, co to je. To vás zavřou do takové zvukotěsné místnosti, dají vám hodně přiléhavá sluchátka a teď do nich pouštějí tóny. Ty jsou přerušované, nejdříve jde o vysoké a potom o hluboké. Někde mačkáte tlačítko, když to uslyšíte, jinde říkáte "už", jinde ještě něco jiného. Postupně ten tón zhlasiťují, když ho stále neslyšíte. Podle toho je potom utvořena křivka, jak moc jste hluší. Slovní audiometrie je vlastně hodně podobná. Tam vám pouští do sluchátek různá slova, nejdříve potichu, potom víc nahlas. Vy je máte opakovat.

Tady v té komoře jsem si zažila tu nejhorší půl hodinu svého života. Slyšela jsem dohromady tři zvuky - tep, tinnitus a ještě ten tón či slovo, které mi pouštěla paní sestřička. Nevěděla jsem, na co se soustředit dřív, jak mám sakra potlačit ty dva nežádoucí, abych mohla vnímat to žádoucí. V místnosti nebyl žádný záchytný bod, na který bych se mohla dívat. Těkala jsem po stěnách, které se pomalu přibližovaly... a já měla pocit, že padám dozadu a tu že se točím a do toho ten všudypřítomný zvuk a já myslela, že se zblázním a rozskočí se mi hlava. Naštěstí přišla dovnitř sestřička a řekla, že "tak dobrý sluch má málokdo" a ptala se mě na ten šelest a já jí ho popsala a tak jsme pokračovaly - pouštěla zvuky a já je měla přirovnat, jestli ano, nebo ne, jestli výš nebo níž, jestli hlasitějši, nebo jak.

A pak jsem byla propuštěna do čekárny. Za další asi čtvrt hodinu si pro mě přišla doktorka/sestřička/zkrátka zaměstnankyně foniatrie. Ani by mi chudince neřekla, k čemu to je! Ale já se zeptala, tak mi to pěkně vysvětlila, což vážně oceňuji, to se málokdy vidí taková vstřícnost. Posadila mě na židli a dala mi "poloviční" sluchátka, nejdřív to hučelo, pak to pískalo, pak to jakoby vytvářelo podtlak. A na druhém uchu totéž. Prý tím zjišťovala, jak mi jde zvuk v uchu, zvukovod, střední ucho, a tak dále. Prý dobré.

Byla mi k práškům předepsána ještě oxygenoterapie. Zní to tak pěkně vznešeně, co? Je to tedy léčba ionizovaným kyslíkem, i když si vlastně vůbec nejsem jistá, o co jde, zítra se budu muset zeptat. To si sednu ke stolu, tam pustí takovej přístroj a z takové trubičky, co je před mým obličej, na mě proudí ten ionizovaný kyslík a já ho mám dvacet minut v kuse dýchat. U toho se člověku strašně krásně přemýšlí - dívá se z okna do parku, počítá šaliny, co mezitím projely... Kupodivu to uběhlo hrozně rychle. Ještě bych vám ráda ten kyslík popsala. Byl studenej, ze začátku tak divně laboratorně smrděl, ale potom jsem si na to zvykla, ale jak jsem ho dýchala pořád dál a dál, už mi začínalo být špatně - ale to mohlo být zapřičiněno i tím, že jsem snědla jenom kilo mandarinek během písemky první hodinu a jinak nic a to už bylo jedenáct. (Účelem tohoto má být prý lepší okysličení mozku, že by mi to prý mohlo pomoct.)

Teď budu na oxygenoterapii docházet každý den až do Vánoc, bude to deset sezení. A jelikož mají jen dopoledne, budu se nenápadně ulejvat ze školy a třídní mi to bude muset pěkně omluvit, protože zdraví je přece přednější než nějaký vzdělání. K čemu by mi bylo vzdělání, kdybych byla mrtvá, že. (Na tinnitus se neumírá, leda to člověka může dohnat k šílenství a ten se potom může zabít, což teda jako neplánuju, ale furt je to přednější než škola.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gwendolyn Gwendolyn | E-mail | Web | 9. prosince 2014 v 16:09 | Reagovat

Zo všetkých tých lekárskych pojmov sa mi až zakrútila hlava. Ale oveľa viac ma dostal tvoj opis tej malej miestnosti, kde ti testovali sluch. Pripomenulo mi to moje závrate, ktoré sú väčšinou spôsobené dehydrovanosťou (ale za to si môžem sama, no..).

2 Jindra Jindra | 9. prosince 2014 v 20:04 | Reagovat

Na tom Obilňáku jsem byl kdysi s babičkou. Příšerně dlouho se tam čeká. A jak jsou obvykle pacienti v čekárně hluší jak pařez, tak vznikají občas vtipné situace, když se tam důchodci začnou spolu bavit. V jednu chvíli jsem málem vyprsknul. Ale naslouchátko, co jí tam dali, udělalo hotový zázrak.

3 Invisible H Invisible H | Web | 11. prosince 2014 v 20:52 | Reagovat

Nesnáším to obcházení doktorů. Vlastně se k nim snažím chodit co nejméně, protože to většinou dopadne tak, že celý den promarním u doktorů, kteří mi říkají, jak jsem zdravá a nebo, že netuší, co mi je. Od tebe to zní docela zábavně :D
Problém s čéškama má moje sestra, takže zhruba vím, jak je to naprd.. No, tak hlavně ať ti to přestane v hlavě hučet a jseš zdravá :) Zdraví má přednost před vším! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama