Co byste udělali, kdybyste zvedli telefon a tam papež?

21. ledna 2015 v 15:39 | Yima |  Yima
Papež je ten velký pán v bílém, co je někde daleko ve Vatikánu, mluví si latinsky, občas proletí někoho vzdušným prostorem a pošle prezidentovi daného území telegram (Zasílám Vaší Excelenci srdečné pozdravy při letu nad vaší zemí cestou z Filipín do Vatikánu. Ujišťuji Vás o své modlitbě za Vás a lid České republiky a vyprošuji pro vás všechny Boží požehnání pokoje a prosperity. František.), ačkoli Miloš si něco takového vůbec nezaslouží. Františka vídáme v televizi, píše se o něm v novinách mnohem častěji, než třeba o Benediktu XVI., pokaždé se říká, ať už mezi řádky nebo naplno, že je velký reformátor, někdy je to myšleno v dobrém a někdy tu máme velké skandály jako třeba teď o těch králících...

I přesto je ale tak nějak vzdálený, do jisté míry abstraktní. Samozřejmě existuje, je to živý člověk, mluví, pohybuje se, odpovídá, táže se. Ale je to o tom, že ačkoli je hlavním představitelem největší církve na Zemi, je to vlastně jen človíček a osobně do našich životů nijak nezasahuje.

Ale jen do doby, než vám zazvoní telefon, vy ho nezvednete a na druhé straně se neozve, že volá papež František.

Haha, ne, nic takového se mi nestalo. Jen jsem vyhledávala na internetu právě ten vzkaz Zemanovi a vyskočil na mě článek Jak telefonovat s papežem? Drobný návod poradí. Myslela jsem si, že je to prostě nějaká recese, kdo by u Jupitera telefonoval s Františkem? A tak čtu, čtu a zjišťuji věci, které mi nějak unikly.

Třeba že zavolal té těhotné matce, kterou opustil přítel a chtěl ji poslat na potrat, a ona se bála, že jí žádný kněz nepokřtí nemanželské dítě. A on jí prý řekl, že jestli nikdo nebude chtít, on ho klidně pokřtí. Volal nějakému studentovi, který mu nechal vzkaz po mši.

Mě by zajímalo, jak byste reagovali vy, kdyby vám zavolal papež. Za prvé si vůbec nedokážu představit, jak by na mě začal mluvit. Jestliže je někde jen mé číslo, nikde není můj jazyk, můj původ, má národnost, tak na mě začne mluvit latinsky? A já mu řeknu "Ave Caesar" a pak "Veni vidi vici", protože nic jiného latinsky neumím? Nebo na mě začne mluvit španělsky a já se ho zeptám "Hola, que tal?", protože na nic dalšího bych si už ze španělštiny nevzpomněla? Nebo jakmile se mi představí, že je papež František, vychrlila bych ze sebe "Please, speak english"?

Za druhé je tu věc, kterou bych možná měla řešit jako úplně první. Zvednu telefon, tam papež František, dobrý den, tady Tereza, jak se dnes máte, Františku? Och, to jsem ráda, že vám holubi ve Vatikánu dělají radost, tady u nás jsou dost otravní. Ne, kdyby se mi někdo do telefonu představil jako papež František, asi bych se začala smát, nebo bych zkameněla a rychle to položila.

Tvařme se ale, že bych s ním mluvila dál. František prý nabízí tykání, ale neznělo by to trochu divně, mluvili bychom spolu anglicky? Měla bych se potom tvářit, že teda dobře, a mluvila bych jako předtím, nebo jakože mu přece nebudu tykat, a mluvila bych jako předtím?

Hlavně vidím tu krásnou scénou, když bych kvůli telefonátu od Františka přišla pozdě do vyučování a vysvětlovala, že jsem to prostě nemohla típnout, že to je, jako bych típla hovor T. G. Masarykovi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. ledna 2015 v 16:13 | Reagovat

Heh, tak to já bych se ho asi ptala, jestli umí anglicky, protože latinsky bych na něj možná vychrlila pár právnických zásad a formulek, ale víc nic moc :D A o čem bych se s ním bavila? Hmmm, to teda netuším, ale to asi netuším skoro u žádných představitelů čehokoli takhle velkého (ať už ohledně politiků nebo ředitelů nadnárodních koncernů a podobně), ale tykat (kdybych teda uměla stejný jazyk jako on a nebyla by to angličtina, kde je to fuk) bych mu nemohla.

2 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 21. ledna 2015 v 17:17 | Reagovat

Asi bych udělal to, co drtivá většina. Myslel bych si, že je to call prank a prostě bych s protočením očí zavěsil. Jinak bych absolutně nevěděl, o čem si povídat s papežem. Nemám co říct normálním lidem, natož jemu.

"Svatý otče, jak to, že v bibli nejsou zahrnuti dinosauři? A proč jste se nezmohli na vlastní knížku, ale upravili jste si tóru bez koupi autorských práv nebo licence k použití story lajny?"

3 Lenin Lenin | Web | 21. ledna 2015 v 17:39 | Reagovat

Latinsky bych s ním pokecala leda tak o lékařských diagnózách. Jo, uměla bych mu říct, že jsem měla zlomenej malíček a že jsem v tom. A on by mi zase na oplátku mohl vyprávět jen o tom, co kdy bylo jemu. Anglicky bych mu uměla říct víc, ale žádná sláva a německy leda tak to, že půjdu plavat a může jít se mnou. No, prostě, jestli neumí česky, ať mi raději nevolá. :-D

4 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 22. ledna 2015 v 0:12 | Reagovat

Popravdě jsem byla zvědavá, jestli se Ti něco takového stalo, ten článek k tomu trochu naváděl :) A u nás se občas s úsměvem vzpomíná, jak zazvonil telefon, já ho důležitě zvedla a představila se (mohlo mi být tak osm let) a z druhé strany se ozvalo „Dobrý den, tady kancelář prezidenta republiky“. Vyvedená z míry jsem telefon předala mámě, která hovor s prezidentskou kanceláří vyřídila :)

Kdyby mi zavolal papež, asi bych se hlavně divila, proč to. Věřící nejsem a nijak se tím netajím, ani proti víře nijak nevystupuji, prostě pro církev bych měla být naprosto nezajímavá. Latinsky pořádně neumím, ale vzpomněla bych si na ledacos z francouzštiny, která v sobě nástupnictví latiny nezapře, takže latinsko-francouzsky bychom se možná dokonce domluvili. Z principu jsem důvěřivá osoba, pročež myslím, že o tom, jestli opravdu mluvím s papežem, bych nejspíš nezačala uvažovat minimálně do ukončení hovoru.

Mimochodem, jakýsi ekvivalent tykání/vykání (tedy, zejména jeho společenské role) v angličtině představuje oslovování, a nabídnout Ti neformální oslovení by papež jistě mohl. Nebo bys mu mohla zkusit anglicky opravdu tykat, ale to bys ho asi vyvedla z míry dost :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama