Teaser Tuesday (13)

13. ledna 2015 v 21:32 | Yima |  Teaser Tuesday

Originální Teaser Tuesday je na blogu Should Be Reading. O co jde? Mám vzít knihu, kterou aktuálně čtu, otevřít ji na náhodné stránce a opsat sem úryvek, napsat jméno autora, název knihy.

Vybral jsem si sedadlo vzadu, stranou od ostatních, ale jakýsi rozcuchaný mladík vstal ze svého místa a přišel si ke mně sednout. Sotva dosedl, autobus se rozjel.
"Doufám, že vám nevadí, že jsem si přisedl. Cítím, že si o té společnosti vepředu myslíte totéž, co já. Vůbec nechápu, proč tam chtějí jet. Nechce se jim a stejně by jim bylo nejlíp doma. Pro nás dva to ovšem má úplně jiný význam."
"Myslíte, že se jim v tom městě líbí?" zeptal jsem se ho.
"Asi tak, jako by se jim líbilo kdekoli jinde," odpověděl. "Mají tam kina, reklamy, výprodeje a vůbec všechny ty věci, o které tak stojí. Netrápí je ten strašný nedostatek intelektuálního života. To já, když jsem přišel, hned jsem poznal, že tu něco nehraje. Měl jsem odjet hned prvním autobusem, ale ztrácel jsem čas marnými pokusy ty lidi nějak probudit. Našel jsem tu pár známých z dřívějška a zkoušel jsem dát dohromady takový malý kroužek, ale zdá se, že už všichni klesli na úroveň svého okolí. Už než jsme sem přišli, jsem měl jisté pochybnosti o Cyrilu Blellowovi. Byl sice inteligentní, ale tak nějak falešný. Člověk od něj mohl přijmout trochu kritiky, i když sám nikdy nic nevytvořil. Ale teď už mu nezbylo, zdá se, nic, než ta jeho samolibost. Posledně jsem mu chtěl přečíst něco ze svých básní... ale počkejte, mohl byste se na to také podívat."

Minulé pondělí jsem hledala v katalogu knihovny Velký rozvod nebe a pekla od C.S.Lewise. Jako první mě naštvalo zařazení do americké literatury, jako druhé mě naštval v úterý fakt, že se jim ta kniha někam zatoulala a tak jsem si ji nemohla půjčit. A nebyla ani ve školní knihovně. Teda řeknu vám, to "doporučení knih", kdy poslouchám lidi bavit se o knihách, má jedno velké úskalí - sehnat všechny ty knihy a potom najít čas je přečíst.

Takhle jsem zaslechla o Velkém rozvodu a prostě jsem si to musela přečíst. Nakonec, když nešlo jinak, jsem si knihu stáhla z internetu a vypůjčila si od mámy čtečku, což opravdu nemám ráda, ale když to musí bejt... Je to hodně filozofický a o náboženství a tak, asi ne každému se to bude líbit. Ale zároveň to všechno je v příběhu, takže je to vlastně fajn. Je to taková ta knížka, se kterou konfrontujete své názory a při které nejde dávat pozor na Karla IV. v hodině dějepisu...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama