Teaser Tuesday (15)

10. března 2015 v 19:29 | Yima |  Teaser Tuesday

Originální Teaser Tuesday je na blogu Should Be Reading. O co jde? Mám vzít knihu, kterou aktuálně čtu, otevřít ji na náhodné stránce a opsat sem úryvek, napsat jméno autora, název knihy.

Pedagogická konstanta: až na vzácné výjimky se osamělý mstitel (nebo potměšilý výtržník, přijde na to, jak se to vezme) nikdy nepřizná. Když rošťárnu provede někdo jiný, taky ho neprozradí. Solidarita? To není jisté. Spíš radost z toho, jak se ti nahoře pinoží s jalovým vyšetřováním. Nijak ho nedojímá, jsou-li potrestáni všichni žáci - zákazem toho či onoho -, dokud se viník nepřizná. Naopak, naskytuje se mu tím příležitost stát se konečně jedním z nich. Přidává se k ostatním a prohlašuje, že je to "hnus", takhle v tom místo sebe "zkoupat" všechny "nevinné". Udivující upřímnost! Že je viníkem on sám, už v jeho očích není důležité. Protože vedení školy potrestalo všechny, mohl přehodit výhybku: tohle už se netýká vyšetřování, tady jde o princip; a rovnoprávnost je pro něho jako pro správného puberťáka princip, o kterém se nesmlouvá.

Všichni jsme chodili do školy. Což je na jednu stranu děsivé, ale na druhou stranu zázračné, nemyslíte? Některým to šlo líp, některým hůř - to byli ti špatní a problémoví žáci. Daniel Pennac, který napsal knihu Učení mučení, byl jedním z nich, ale o pár let později se on stal kantorem. Nejlepší učitelé jsou prý bývalý špatní žáci.

S čímž souhlasím. Ale nebudu to nijak rozebírat, na to vyhradím jiný, samostatný článek, o učitelích, o žácích, o jejich vzájemných vztazích a tak podobně.

Tato kniha je autobiografická, Pennac se tam zabývá svými školními léty, ale i dobou, kdy učil. Vzpomíná, jak pomohl nejrůznějším lidem, co ovlivnilo jeho, jak on ovlivnil ostatní. Je to velmi čtivá kniha a je velmi poučná - nejenom pro učitele a rodiče problémových žáků, ale i pro žáky samé (ať jsou jacíkoli) a zbytek populace. Vyskytují se tam zajímavé pohledy na věc, které se nám ve škole ne vždy ukazují a prezentují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama