Alternativní konce povídky Jak broky

14. dubna 2015 v 21:28 | Yima |  Yima
Minulé jaro jsem napsala povídku Jak broky na téma Kafe v pět, abych ji poslala do soutěže Pana Nakladatele. Stala jsem se jedním z výherců a v říjnu 2014 vyšla společně s dalšími povídkami v knize. V současné době povídku ručně přepisuji, dnes jsem ji vyvázala a zítra budu šít přebal - to vše zase do soutěže, tentokrát jiné. Povídka, která v knize vyjde na dvacet stran A5, ve wordu na pět stran A4, v ruce vyjde na šedesát devět stran 16x16 centimetrů.

Tímto přepisováním jsem povídku přečetla dvakrát po sobě (přečíst pár slov, napsat pár slov, přečíst pár slov, napsat pár slov...) a ještě k tomu hrozně pomalu, takže jsem měla čas nad každým slovem a slovním spojením řádně přemýšlet. Mnohokrát jsem se nad tím vším pozastavovala, jaký sračky jsem tam proboha psala. Dnes bych to napsala úplně jinak. Nebo spíš bych to nenapsala vůbec. Například s názvem nejsem spokojená vůbec. Tenkrát mě nemohlo nic napadnout, tak jsem to pojmenovala takhle, protože jsem nepočítala s tím, že se to někdy dostane do éteru jinak než formou mého blogu. Ovšem stalo se, tak co už.

(Následující odstavce obsahují děj a rozuzlení povídky, takže pokud si ji chcete přečíst, odkážu vás na svůj povídkový blog, kde povídku najdete ZDE, pak se mi sem ale vraťte, abyste si tento článek mohli dočíst! Pokud vás povídka nezajímá a chcete jen vědět, jaké konce ten podivín Yima vymyslela, v tom případě čtěte dál.)

Povídka je o malé holčičce Vladěnce, která nezná svého tatínka. Má stále nějaké rozumy, kterými štve svojí maminku, vymýšlí si ve škole, aby byla zajímavá, je prostě divná na sedmileté dítě. Jednoho dne ji napadne, že si napíše inzerát na tatínka. Čeká na něj oddaně na pískovišti s uvařeným kafém v bábovičce. Tatínek opravdu přichází, ale Vladěnka zjišťuje, že toto nebude ten pravý tatínek.


Netrpělivě jsem pak seděla na kraji pískoviště a rozhlížela se všude okolo. Jenže žádný pán nikde nešel a to se mi vůbec nelíbilo, protože on tady měl být! Třeba má jenom zpoždění. Pak ale utíkala doba a on furt nikde, tak jsem šla s tím kafém a obcházela pány, kteří seděli tak okolo a postávali a tak, ale nikdo nic neříkal, nikdo ten inzerát neviděl. A já už málem začínala plakat, protože jsem byla úplně sama, ani mámu jsem tam neměla a vůbec nic, prostě sama.
"Prosím vás, nejste tu na inzerát?" zeptala jsem se úplně sklesle nějakýho pána a říkala jsem si, že tento už bude poslední, že asi zůstanu bez táty. Protože už mám hlad, tak chci jít domů a dát si polívku.
"Táta se zajímavým povoláním, těší mě," řekl a zasalutoval. On je voják?
"Vy jste voják?"
"Námořník, děvenko." Zasmál se.
"A kde plujete?"
"Vlastně nikde." Pokrčil rameny. "Jsem kuchař, pokud ti to nevadí."
"Nevadí." Zavrtěla jsem hlavou.
"Dáte si kafé?" Natahovala jsem k němu ruku s oranžovou bábovičkou a on si ji vzal a pil a já pila taky kafé, poprvé v životě! Seděli jsme na tom pískovišti. Jo a jak jsem držela ten hrníček s kafém, měla jsem zvednutý malíček. To bylo taky v nějakým filmu, na kterej se díval bratranec.
Nakonec se ale přece jen ukázalo, že toto nebude ten pravý tatínek. Byl hodný a legrační a vařil se mnou z písku, ale něco tam pořád nesedělo. Nějak to nebyl opravdický táta, byl takovej spíš jako starší brácha. Když jsem potom přišla domů, raději jsem o tom mámě neříkala, ona by dokázala hrozně vyšilovat. A třeba by zase plakala a to já nechci. Tak jsem potom večer ulehla do postele a zase přemýšlela a nevěděla jsem, ale věřila jsem, že na to přijdu, ale život je ještě dlouhej, tak jednoho dne… Než ten den ale přijde, tak zítra půjdu s bráchou na další kafé.


Ohlasy na konec jsou různé. Buď v tom lidé spatřují naději, že Vladěnka našla kamaráda, byť takhle staršího, že třeba jednoho dne opravdu najde tatínka. Naopak jsou tu potom lidé, kteří mají zřejmě rádi katastrofální scénáře - domnívají se, že jde o pedofila, který Vladěnce jakýmkoli způsobem ublíží. Zatímco jsem povídku přepisovala, stihla jsem vymyslet spoustu dalších variant, jak by Vladěnčin příběh mohl končit.VLADĚNČINA MAMINKA SE DOZVÍDÁ O INZERÁTU
Zatímco je Vladěnka zkroušená a skoro upadá do depresí, cítí se být opuštěná, snad si i myslí, že ji nikdo nemá rád, že ji všichni opustili, přichází její máma, sedá si vedle ní a ptá se: "Co tě to popadlo, Vladěnko? My to zvládneme i bez tatínka." Usmívá se na ni, objímá ji. Vladěnce je hned líp, nabízí mámě jedno kafé. Společně odcházejí domů, máma jí uvaří večeři, potom si spolu zahrají nějakou hru, máma čte Vladěnce pohádku a ona se cítí být milována. Další den ráno uvidí v koši svůj inzerát.

VLADĚNČINA MAMINKA SI NAJDE PŘÍTELE
Vladěnka přijde domů, buď se předtím setkala s cizím tátou, nebo nepřišel, na tom nezáleží. Tedy ano, záleží, kvůli tomu, v jakém bude Vladěnka rozpoložení. Pokud se ale zaměříme na děj, je to zbytečné řešit. Přijde domů a máma jí řekne něco moc důležitého: "Vladěnko, co bys řekla na to, kdybych měla nového manžela?" Případně později by mohlo dojít k otázce: "Vladěnko, co bys řekla na to, kdybys měla bratříčka/sestřičku?" Vladěnka se seznámí s máminým novým přítelem a teď je věcí osudu, zda-li si bude s novým pánem v domácnosti rozumět, nebo ne.

CIZÍ TATÍNEK SE OPRAVDU STANE CIZÍM TATÍNKEM
Další den se Vladěnka znovu vidí s pánem na inzerát a vídá se s ním dál a dál, nikdy jí nic neudělal. Jednou máma Vladěnku sleduje, protože jí přijde podivné, kam pořád chodí. Dojde až k pískovišti, kde má jako obvykle schůzku s cizím tatínkem. Máma se s pánem seznámí, stanou se z nich přátelé a po nějaké době spolu začnou chodit. Vladěnka má nového tatínka.

TEN PÁN, CO PŘIŠEL NA INZERÁT, JE TEN PARCHANT, KTERÝHO SNĚDL LEV
Pán je moc milý a tak se Vladěnka jednoho dne rozhodne, že ho ukáže mámě. Když ho ale přivede domů, máma se zděsí, protože její dcera za sebou táhne svého biologického otce, který na ni celá ta léta kašlal a nezajímal se. Otázkou zůstává - co se stane dál? Budou spokojená rodinka? (Tato verze se mi nelíbí.) Vyhodí svého bývalého manžela Vladěnčina máma z domu a už ho ani jedna v životě neuvidí? Tatínek se začne starat, dojde ke střídavé péči, nebo k němu bude Vladěnka jezdit na víkendy?

PÁN ZE SUPERMARKETU
Na pískoviště v pět hodin přijde ten slizkej chlap, co pomáhal dát Vladěnce inzerát na tabuli s inzercí a ptal se, jestli je její mamka pěkná. Bude trvat na tom, že si půjdou hrát domů, kde potká Vladěnčinu mámu, která ho samozřejmě vykopne, není natolik zoufalá, aby spala s tímto individuem.

Jsem si jistá, že lze vymyslet spoustu dalších konců. Říkám si, že každý jeden z těch, které jsem tu předznamenala, by byly stokrát lepší než ten, kterým to doopravdy končí. No co se dá dělat. Zkrátka neumím psát konce, na světě existují i takhle postižení lidé.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Taurus-Caprica Taurus-Caprica | 14. dubna 2015 v 21:51 | Reagovat

Rozhodně se maminka s námořníkem seznámí, budou spolu chodit a budou mít svatbu. A žádná diskuse, ovečko!!!

2 tajneomne tajneomne | Web | 15. dubna 2015 v 19:24 | Reagovat

Povídku jsem zhltla jedním dechem, je krásná. A myslím, že název je skvělý a konec bych taky neměnila. Asi jsem optimista, ale myslím, že Vladěnka si našla kamaráda a mamince přítele :)

3 Adam Adam | 15. dubna 2015 v 22:49 | Reagovat

Yimo,
i když jsem si na ten původní text stěžoval, jak pročítám tvé další verze, objevuji to kouzlo otevřeného konce.
Tvá původní verze dávala lidem smysl se zamyslet a zjistit, zda v sobě víru mají, nebo zda jsou ovlivněny dne již hodně zmedializovaným světem.
To však nic nemění na tom, že píšeš skvěle. A i kdyby  tvá "pohádka" skončila jakkoliv, pořád je velmi čtivá, a z pohledu dítěte naprosto úžasná.
PS: I když se snažím vidět konec původní verze světle, pořád mám problém uvěřit, že by to byl úplně slušný, čisto-myslící muž. Ale co já vím, jsem ovlivněn médii víc, než bych si přál. A jsem si jist, že ty ne ;)

4 Yima Yima | E-mail | Web | 16. dubna 2015 v 23:34 | Reagovat

[1]: To byl můj původní plán, jen jsem to už nechtěla rozepisovat.

[2]: Děkuji. :) Jsi důkazem, že optimisté ještě nevymřeli! Svět má ještě naději!

[3]: Díky, Adame. Jen pro útěchu, myslím, že v povídce, kterou mám momentálně rozepsanou, se budeš vyloženě vyžívat! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama