Kterak je obtížné číst mainstream

23. dubna 2015 v 16:43 | Yima |  Yima
Vždy bilancuji na té hranici mainstreamu a něčeho "kvalitního", co se čtiva týče (v uvozovkách proto, protože mainstream neznamená nekvalitní literaturu, a to, co není mainstream, nemusí být ještě nutně kvalitní). Neskutečně mě pokaždé vytáčelo, že jsou všichni nadšení z nějaké knihy a já ji nečetla zkrátka z toho důvodu, že mě nijak nelákala. A potom jsem se neměla s kým bavit o knihách, které jsem četla já, až to končilo třeba e-maily určenými autorům - a následným skoro-infarktem, když mi přišla odpověď (třeba v případě Jiřího Šulce po přečtení knihy Dva proti říši, ze které jsem byla skutečně vnitřně rozervaná jako romantický hrdina). Jednoho dne jsem si teda řekla, že budu muset začít číst i věci, které čte někdo jiný, abych věděla, o čem je řeč v šalině.

Hunger Games jsem nějak nezvládla. Stoletý stařík a Analfabetka zaujímají své čestné místo v knihovně, nicméně jsou to knihy stále nedočtené, protože mi to nějak nejde přes jazyk, i když to všichni vynášejí do nebes. Zlodějku knih jsem si naopak zamilovala a poslední část knihy jsem probrečela a kopala do postele, jak může zatraceně být někdo tak podlý a zlý. Na pokraji mainstreamu a nemainstreamu se pohybují knihy od Jean-Michela Guenassii, které jsem neskutečně moc milovala a Klub nenapravitelných optimistů je snad mojí nejoblíbenější knihou. Na pokraji je proto, že musím být v té správně společnosti, abych našla čtenáře jeho knih. Šílenství ohledně Divergence jsem přešla neposkrvněna. K 50 Shades chovám opovržení a obálky této knihy bych se ani nedotkla, abych třeba nedostala nějakou nemoc. (nadhled, prosím!)

Když Básník /román o Ivanu Blatném od Martina Reinera vyhrál Magnesii Literu jako Kniha roku, prohlásila jsem: "Básníka jsem začala číst jako knihu a dočtu ho jako knihu roku." Vzhledem k tomu, že z toho bylo obrovské pozdvižení (nevím, jak mezi normálními lidmi, ale mezi literárně smýšlejícími ano), vyhrálo to nějaké ceny už před Literou, tak před Vánoci nebyl k dostání. Vzpomínám si, jak na facebook Martin Reiner psal, že poslední tři výtisky dodali k Ženíškovi. Jakmile byl dotisk, už je toho zase všude plno a není problém knihu sehnat, i když je teď na pultech vedena z cedulkou Magnesia Litera (na což lidi docela dají, co jsem tak viděla). Všem ji vřele doporučuji.Praha avantgardní, v podtitulu Literární průvodce metropolí v letech 1918 - 1938, čili průvodce, který asi širokou veřejnost moc nezaujme, zvlášť s cenou 450 kč, jsou tam staré fotky, básně, žádná červená knihovna a ani detektivka. Když jsem ji sháněla, nebyla k dostání, až jsem to dala za úkol mámě, která ji nakonec objednala přes Academii. Tak ji tu mám, jsem z ní nadšená, ale nechápu, jak z ní můžou být nadšení lidé nepostižení stejně jako já, takže kam se z knihkupectví vytratila?

Dalším takovým šílenstvím se stal román Dějiny světla od Jana Němce. Když kniha vyšla, docela mě zaujala, ale kvůli tomu, že jsem toho měla spoustu k přečtení, stále jsem to odkládala. Do spisovatele Jana Němce jsem se ale v červenci 2014 platonicky zamilovala a tak už knihu doma mám i s věnováním. O této knize se mluvilo hodně v souvislosti s tím, že získala cenu Evropské unie. A taky nesmíme zapomenout na fakt, že Jan Němec je předsedou Asociace spisovatelů.

Potom je tu obrovský mainstream, vyzvihovaný do oblak, nebo naopak šíleně zatracovaný. Marek Šindelka a jeho Mapa Anny, kniha povídek, které jsou spojeny společným jmenovatelem Anna, na první pohled postrádající jakoukoli epiku, hraje se tam hodně na city a pocity, na tu lyričnost, ale jakmile to člověk dočte, tak si prostě sedne a wow, ono to vážně má děj. Mapu Anny jsem si naštěstí koupila chvíli po vydání, takže jí bylo ještě všude dostatek.

Ale teď bych ráda přešla k dnešnímu šílenstvím jménem Knihy mají zelenou, kdy v milionech knihkupectví máte slevu 15% na všechny knihy. A to by bylo, aby se Češi nenahrnuli po roce si nějakou knihu koupit, protože patnáct procent, lidi! A pak jsme tu my, šílenci, co kupujeme drahý a předražený knížky pořád a na 15% slevu si rádi počkáme, protože každá koruna dobrá. A tak jsem se vydala do Barviče a Novotného s jasným cílem: Pálenka od Hořavy. Mimo jiné tato kniha byla v Magnesii Liteře oceněna titulem Objev roku. Jo. A všude těch Pálenek bylo plno, štosovaly se na sobě a tak jsem si říkala, že nebude problém si ji koupit. A byl. A jakej. Obrovskej. A to je právě ta obtíž s čtením mainstreamu. Vyjmenovala jsem to tady v několika odstavcích nahoře. Koupit knihu, kterou čtou davy, ale ne zase takové davy, aby to bylo na dotisk, je běs a děs a člověk má chuť skočit z věže Petrova a přitom řvát: "Že já jsem kdy tu čtečku zavrhovala!" a zavrhuju ji pořád.

Barvič a Novotný, před asi měsícem a půl vyprodali Kafe v pět mimochodem, Hořava s jeho Pálenkou nikde. Knihy Dobrovský, kde byly ty největší štosy, všechno vyprodané. "Už jste třetí, kdo se mě na to dneska ptá," říkal pán, "ale nemáme, leda vám ji můžu objednat." Barvič a Novotný na Masarykově ulici, paní u pokladny ani netušila, která bije. A pak Kanzelsberger. Celá zoufalá hledám v regálu české beletrie a ono nic. A pak zahlédnu na pultu s knihami Magnesie Litery jeden poslední výtisk. A milá slečna brigádnice mi dovolila si ji koupit.

A tak poučení na závěr: Rozhodnete-li se číst knihu, která byla oceněna něčím hodně výrazným, nebo prostě knihu, která se hodně čte, neodkládejte koupi na později. Už ji taky nikde nemusí mít.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bublushka Bublushka | Web | 23. dubna 2015 v 18:46 | Reagovat

sama mám někdy problé s Mainstreamem - třeba na padesát odstínu jsem nešáhla a nešáhnu, ještě dlouho... ale často některé takovéto knihy přečtu i proto, abych věděla jak je to napsané a co lidi chtějí, občas objevím i dobrou knihu a cítím se pak zvláště že jsem jako masa... ale stejně mám vytříděný vkus o kterém se nemůžu bavit s lidmi, protože neví o co go... proto někdy čtu i něco co čtou všichni abych věděla- co letí a třeba se i někdy poučím jak sama psát aby se to lidem ale i mě líbilo

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. dubna 2015 v 21:25 | Reagovat

Mě se to nějak vyhýbá. Já nemám ani pořádně vyhraněný vkus. Co bych o sobě mohla s jistotou říct je, že ráda čtu knihy z maturitního kanónu, které máme na výběr (cca 120). Divergence, Hungry games, Mortal instruments... já tímhle zůstala tak nějak nepolíbená. Vlastně si nemám s kamarádkami o čem povídat.
Vím, že jsem na akci "Knihy bez DPH" byla minulým rokem. A poníženě se přiznávám, že jsem šla po komiksu ^^, letos mě to nějak minulo. U Dobrovského ani Barviče nakupuji výjimečně- například když vyhraju poukázku nebo si mám jít koupit dárek. Levné knihy a antikvariáty, to je moje :)

3 Jindra Jindra | 23. dubna 2015 v 21:46 | Reagovat

Já si zvykl nakupovat tady, objednáš přes net a vyzvedneš pěkně osobně v Brně, takže odpadá drahé poštovné. http://knihy.abz.cz/

4 grey.t grey.t | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 0:22 | Reagovat

Koukám, že čteš hodně české autory. Nevím proč, ale vlastně mě to překvapuje. Nejspíš proto, že sám jsem něco od českého autora (s výjimkou poezie) četl bůhví kdy. Co se mainstreamu týče, setkávám se hlavně s Murakamim, který je v posledních letech hrozným hitem, pořád se o něm mluví v souvislosti s tou nominací na Nobelovku a tak... Což mi vždycky trochu ubírá chuť to číst. Vůbec nejradši mám v současnosti Woolfovou, už asi dva roky (od té doby, co jsem četl poprvé Vlny) k ní chovám nehynoucí obdiv. Jinak mě nějak vždy odradí, když je nějaká kniha hodně populární. Třeba Hunger games. I když ty jsem si nakonec přečetl a byl jsem celkem nadšený.
Toho, že dnes knihy mají zelenou jsem využil a koupil jsem si K majáku, Kaligrafii snů a nějakou sbírku povídek od nějakého Islanďana s roztomilým jménem. Mám teď vlastně zásobu knih, které nestíhám číst...

5 leani leani | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 9:24 | Reagovat

"K 50 Shades chovám opovržení a obálky této knihy bych se ani nedotkla, abych třeba nedostala nějakou nemoc."

tady jsem přestala číst. Když chceš něčemu nadávat, nejdřív to poznej (přečti). na tohle jsem uplně alergická (a nezáleží na tom, jestli jde o 50 shades nebo cokoliv jinýho)

6 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 24. dubna 2015 v 22:41 | Reagovat

[5]: Rád bych v tento moment využil tvého duchaplného komentáře a aplikoval tvé vlastní "moudro"... Kolik IQ asi musí mít člověk, který káže nutnost znalosti kritizovaného textu, když zároveň prohlašuje, že článek, pod kterým plodí svoje sračky ani nedočetl?

Zábava na půl odpoledne. No na to sem fakt úplně alergickej tyvoe!

7 leani leani | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 9:16 | Reagovat

[6]: nekritizuju celý ten článek ne? :)
Uznej sám, že to je hloupé, odsoudit něco jen na základě názoru někoho jiného..

8 Yima Yima | E-mail | Web | 25. dubna 2015 v 11:59 | Reagovat

[1]: Já to taky čtu i proto, abych "věděla". Mnohdy. Ale pak jsou ty, co se mi vážně líbí - jako ty, co jsem tu vyjmenovala. Člověk si hned rád přečte knihu, co získala titul Objev roku, když by na tom postu jednoho dne rád viděl svou knihu. :D

[2]: Závidím ti tolik knížek na výběr k maturitě. My jich máme kolem padesáti. Z 20. století se to dá, ale velmi se mě dotklo, že tam není Maupassant. Jinak mám taky ráda tyto knížky.
Antikvariáty mám děsně ráda! Posledně jsem si koupila minulý týden Nezvala, ale já se tam hlavně chodím procházet. A v Levných knihách se dá občas něco sehnat, ale většinou to nesedí mému vkusu... A ty knihy, co jsou vydávány teď, holt ani tam ani tam neseženu. :(

[3]: Já nerada nakupuju přes internet, natož knihy. Já si ty knihy ráda osahám předtím, než je koupím. :D Ale uznávám, že pokud není něco k sehnání, na netu se to dá sehnat takřka vždy.

[4]: Já mám českou literaturu ráda. Domnívám se, že jí mohu porozumět mnohem víc, než třeba nějakému Finovi, natož Asiatovi. Je to o něčem, co znám, s čím se stýkám, je mi to nějak blízké, jako třeba když v Básníkovi jsou popisovány brněnské ulice a já vím, oč tam běží.
Murakami se mi vyhýbá.
K Woolfové jsem se ještě nedostala, ale skrz tebe se na to chystám už delší dobu! :)

[5]: Já tomu nenadávám. Jen říkám, že bych to nečetla, není to můj šálek kávy. A chápu, že pro někoho, kdo mě nezná, může můj humor připadat hrozný, ale já to doopravdy nemyslím nějak zle. Jen mám pochody uvnitř mé hlavy, které nevysvětlím venku.

9 i r i s i r i s | Web | 26. dubna 2015 v 12:16 | Reagovat

Knihu Praha avantgardní už nějakou dobu sháním a nikde ji nemůžu najít. Až nedávno jsem ji viděla ve výloze jednoho knihkupectví v Praze, ale neměla jsem zrovna moc peněz a času ještě méně. Asi si ji seženu přes internet, ale jsem si víceméně jista tím, že by mi v knihovně neměla chybět.
Jo a Klub nenapravitelných optimistů jsem nedávno také někde viděla a hned jsem si na tebe vzpomněla.
Jinak, nad mainstreamem taky občas uvažuji. Nečetla jsem ještě nic od Johna Greena, protože mě anotace jeho knih tak nějak odrazují, a to jsem už měla v ruce Papírová města, že si je koupím za svou poukázku.
Včera jsem rozečetla knihu, co se jmenuje Selekce a je u mě v knihovně taková výjimka, neboť jde o romantickou všemi opěvovanou dystopii. Ale řekla jsem si, že to zkusím, navíc to má takovou hezkou obálku, že...
Nejsem natolik sečtělá, abych nastoprocent poznala kvalitní a nekvalitní čtení... dokážu jen říct, co je podle mě hezké a co není, což je možná aspoň dobrý začátek.
Z českých současných autorů neznám téměř nikoho a trochu se za to stydím.

10 baruschkasf baruschkasf | 28. dubna 2015 v 18:52 | Reagovat

Pane jo, koukám, že jsi tak trochu stejný blázen, jako já :-) Rodina mě pořád posílá, ať si vypůjčím v knihovně, ale když já ne... Já prostě musím vlastnit :-)
Logicky ne všechny knihy (a mimochodem, 50 odstínů už vůbec ne, i když jsem to horko těžko přelouskala), ale svoje srdcovky ano . Možná mám jiný vkus, než Ty, ale přístup zřejmě podobný :-)

11 Storycollector Storycollector | Web | 3. května 2015 v 10:14 | Reagovat

Když mám štěstí, tak jsem na počátku takovéhoto "šílenství" a přečtu knihu jako první/jeden z prvních Čechů. Když mám smůlu, tak se do knihy pustím, až o x let později. XD Ale já to většinou neřeším. Stejně musím mít hlavně chuť tu knihu přečíst/dočíst. To, zda jsem in ani moc neřeším. I když... Prostě se vevnitř v srdci tetelím, když se mi podaří objevit fakt dobrou knihu a díky mě se o ní dozví další a pak jí čtou všichni a jsou z ní unešeni. :P

12 Illumináti Illumináti | Web | 14. května 2015 v 14:56 | Reagovat

such knihy
         much vyprodané
          wow
  so Praha

13 Silwiniel Silwiniel | Web | 14. května 2015 v 15:02 | Reagovat

Já to nedělím na "mejnstrím" a zbytek, spíš prostě čtu to, co se  mi líbí a co mě zajímá. Ale je pravda, že v současných autorech se moc nevyznám, hlavně v těch českých, sice knihy miluju, ale nesleduju, kdy co vychází, kdo vyhrál jakou cenu a tak...Nejhorší hledání jsem zažila s Letopisy Narnie, chtěla jsem sehnat staré vydání s vynikajícím překladem, ale ukázalo se to jako nemožné. Nakonec jsem pár dílů sehnala různě po antikvariátech, ale ne všechny.

14 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 14. května 2015 v 15:05 | Reagovat

Nejhorší je nakupovat knihy před Vánocemi! Nedá se tam mezi těma všema lidma ani pohnout a když hledáte Orwellovo 1984, řeknou vám, že by tu měly být ještě dva výtisky, jenže je někdo ukradl! Nikde tahle kniha nebyla k sehnání, nakonec mi prodali poslední zbylý výtisk s poničenou vazbou se slevou 20 korun, páni. Teď je 1984 celý regál, ale já si to chytře chtěla koupit na Vánoce. A opravdu nikde, nikde není Ten, kdo stojí v koutě. V Dobrovském jsem splašila aspoň tu anglickouu verzi. :D

15 Amia Amia | Web | 14. května 2015 v 16:01 | Reagovat

Teď bych chtěla napsat spoustu nesouvisejících věcí, tak jen vytrhnu pár vět :D

50 odstínů jsem četla - je to porno. Ale než jsem to pochopila, tak jsem fakt trpěla.
Hladové hry mě absolutně dostaly koncem a čtečku doma mám.

Takže opak, vztah ke knihám téměř stejný. Nádhera literatury :)

Ps vytrhnutá věta: ale no tak, co všichni furt mají s tím ,,hele, nelíbí se mi to, takže řeknu že ,typičtí Češi...´ "?
Sleva naláká vždycky, jako národ jsme jedni z nejnáruživějších čtenářů a já třeba nemám na kupování knihy každý měsíc. Takže se při slevě samozřejmě půjdu podívat.

16 Naoki-Keiko Naoki-Keiko | Web | 14. května 2015 v 17:59 | Reagovat

[8]: Cože, vy nemáte Maupassanta v kanónu? O_O To je mi líto. Ony ty Levné knihy jsou takovou ruletou. Občas je to tam zavaleno harlekýnkami a pak jednou ejhle- Villon, Sapfó, Naso... fakt jde jenom o štěstí. :)

17 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 14. května 2015 v 18:20 | Reagovat

Já jsem tedy spíše příznivec knihoven - ale to asi bude tím, že si všechno financuju sama a jako chudý studentík mám jin priority, i když bych knihy ráda vlastnila :) ... 50 odstínů šedi - fuj. Odstup Satane .. ani na film bych nešla, i když sem původně plánovala.

18 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 14. května 2015 v 19:04 | Reagovat

Poučení z konce článku jsem si říkala před vánocema, když jsem nemohla sehnat Kvítek karmínový a bílý. A teď stejně odkládám :)

19 Claire Claire | E-mail | Web | 14. května 2015 v 20:24 | Reagovat

[5]: Souhlasím. Prostě mě by člověk měl číst i to, co ho odrazuje, aby vůbec věděl, o čem mluví.

Že jsi nezvládla Hunger games?! Jak můžeš? Tak dokonalé čtivo, trochu moc děje a málo zamýšlení, ale má to své neobyčejné kouzlo!

Zkus Greena, je to odůvodnělá pecka (Hvězdy nám nepřály o něco méně).

Rozhodně se podívej na Na Větrné hůrce (tak krásné čtení se mi dlouho nedostalo do ruky).

A rozhodně si nemyslím, že by nebylo co číst. Vždycky je co číst.

20 Kerr Kerr | Web | 14. května 2015 v 22:16 | Reagovat

Já miluju Hunger Games i Divergenci, mé nejmilejší čtení :) Jinak já knížky nakupuji jedině ve zlevněných knihách, protože se mi prostě nevyplatí koupit si knížku, kterou si přečtu jednou a mám jí pak doma pro "dobrý pocit" :P

21 albafos albafos | Web | 15. května 2015 v 10:05 | Reagovat

Pěkný den! Rád bych se s vámi podělil o velmi důležité informace. Vše můžete najít zde: http://albafos.wbs.cz

22 userka userka | E-mail | Web | 2. června 2015 v 23:04 | Reagovat

Jsem tady poprvý, asi jsem ten nadpis viděla na titulní stránce, tak jsem si ten článek otevřela a dneska se k němu konečně přes 40 dalších záložek dostala.
Co se týče Básníka od Reinera, vůbec jsem nejdřív nechápala, proč je tak obletovanej. Neměla jsem příležitost do něj nakouknout, protože je pořád zabalenej v igelitu, ale říkala jsem si, že to musí bejt vážně něco, když životopis básníka takhle zaujme?! Pak jsem si o tom něco málo přečetla a došlo mi to. To není jenom životopis, to je výprava. Možná ho nakonec taky budu chtít vlastnit.
Jsem ráda, že Kanzelsberger potěšil. Slečny brigádnice jsou nejlepší o:)

[18]: Díky tobě jsme Kvítek objednali, ale zatím si ho koupila jenom jediná osoba - já :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama