Jak to vlastně je s tím Peroutkou

5. května 2015 v 9:14 | Yima |  Yima
Myslím, že lidé naprosto nepochopili, kdo je tu u nás v České republice nambr van přes literaturu. Je jasný, že odborníků na hokej je tu jak nasráno, a politologové zakládají hospody, aby měli kde debatovat o aktuálním dění a říkat, že by to udělali líp, jenže chápejte, v politice je omezená kapacita míst a to nemluvě o takových pořadech jako Otázky Václava Moravce - prostě se na všechny nedostalo. Nicméně k literatuře se nikdo nehlásí, snad jen Putna, který se věnuje české katolické literatuře, pozdní antické a ruskému exilu a vůbec Rusku, jak jsme mohli vidět v jeho poslední knize o kultuře Ruska Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity. A potom je tu spoustu profesorů na vysokých školách, ale snad nikdo z nich nedostal tolik publicity jako Martin C. Putna, protože ten je prostě teplej a to se našemu panu prezidentovi nelíbí. Nemohl tedy dopustit, aby někdo takový hlásal literaturu dál do světa a tak se toho ujal sám.

A s velkou vervou!

Náš pan prezident totiž tak rozumí literatuře, že všichni jen koukaj s otevřenou pusou. Náš pan prezident studoval literaturu tajně na několik univerzitách, dokonce na prestižních univerzitách v zahraničí, a tak ví mnohé, o čem se nám ani nesnilo. Chudák je teď nepochopen a umělci ho chtějí věnovat jako dar Vladimiru Vladimiroviči Putinovi, třeba by ho tam pochopili.

Představte si ten moment, když Zeman v jednom ze svých momentů, kdy pilně studoval literaturu, narazil na článek českého žurnalistického hrdiny Ferdinanda Peroutky, ve kterém oslavoval Hitlera jako gentlemana! Domnívám se, že se tak stalo někdy v první polovině května 2014 a on z toho měl takové deprese a cítil takový tlak, že se s tím nemůže nikomu svěřit, že se opil před návštěvou korunovačních klenotů, kde mu bylo ještě víc úzko, když si představil, jak tam před sedmdesáti lety stál Reinhard Heydrich a korunu si posadil na hlavu. Div se nerozplakal při takovém znehodnocení národního bohatství! Po tři čtvrtě roku to v sobě dusil, vrávoral se jako tělo bez duše, nemyslel na nic jinýho a tak říkal ty svoje sračky, až si s ním na Vánoce promluvila první dáma Ivana Zemanová."Drahý, copak tě to trápí?" zeptala se.
"Zjistil jsem hroznou věc, Ivanko," odpověděl a chytil se hrdla vodky.
"Povídej, svěř se mi."
"Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman!"
"No to nemyslíš vážně?"

A tak se společně opili při této špatné zprávě. O dva dny později tuto skutečnost náš pan prezident sdělil Ovčáčkovi, který se okamžitě jal hledat dotyčný text a poradil Zemanovi, aby o tom okamžitě spravil národ český. "To proto," řekl, "aby se na jeho kult osobnosti, který už teď má, nenavalily další prohnilosti."

To je důvod, proč o tom český národ takhle pěkně spravil a do českých hospod se tak kromě politiky konečně dostalo i umění slova psaného. Nespravil o tom jen národ český, ale rovnou celou Evropu při zahájaní mezinárodního fóra Let My People Live, které se odehrálo v Osvětimi letos v lednu. Zeman si sice ulevil od toho těžkého břemena, které táhl takovou dobu na svých ramenech, ale místo uznání se mu dostalo opovržení a požadavků na omluvu.

Náš pan prezident se nezajímá jen o novinařinu, ale také o laureáty Nobelovy ceny za literaturu. Zmiňme třeba jeho obdiv ke Knutu Hamsunovi, "třebaže napsal nekrolog za Adolfa Hitlera". Tady musím vyzdvihnout jeho kvalifikovanost v tématu Knuta Hamsuna, poněvadž s druhou světovou válku opravdu podporoval nacistický režim v Norsku, setkal se s Goebblesem, kterému věnoval svou medaili za Nobelova cenu z roku 1920, ale také s Hitlerem.

Kromě tohoto laureáta má náš pan prezident rád také našeho nositele Nobelovy ceny a to Jaroslava Seiferta, který ji získal v roce 1984, autora krásných básní, z jeho díla jmenuji třeba velmi známou sbírku básní Maminka z roku 1945. O Jaroslavu Seifertovi ale Zeman v jednom ze svých momentů bádání po krásách české literatury zjistil, že i tento velikán napsal za války oslavný článek na Třetí říši. A předpokládám, že se zase opil.

První dáma Ivanka i Ovčáček by mu měli příště poradit, aby raději držel hubu a nechlubil se svými skvělými znalostmi, protože potom to už nebude prezident z lidu, ale prezident z intelektuální bandy několika jedinců a za chvíli by mohl spadnout k prohnilým buržoustům a to přece nikdo z nás nechce, zvláště inženýr Miloš Zeman z prognostického ústavu. Připomeňme si ale, že to vše dělá pro blaho dětí, aby se z nich nestali homosexuálové po vzoru Putny. (Spíš je pro, abychom tu po vzoru Putina zavedli pár zákonů proti nim.)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 5. května 2015 v 11:50 | Reagovat

:D :D Vážně mě ten článek pobavil, hlavně tedy ten dialog Zemana s jeho ženou. :D Já to teda nějak nesledovala, víceméně jsem to ignorovala, až včera jsem se přes mobil podívala na Wikipedii, kdo ten Peroutka je (při zjištění, že nejznámější demokratický novinář jsem měla sto chutí vzít lopatu a jít se zahrabat :D)

Podle mého názoru si ten článek spletl s nějakým jiným, který napsal úplně jiný autor. Ale i kdyby napsal nějaký takový článek - byl to novinář a já osobně se přiznávám, že ráda píšu kontroverzní články, takže proč ne on? Proč by na tom mělo být něco špatného? Budu to muset napravit a nějaký článek si od Peroutka přečíst, abych vůči němu už nebyla tak neznalá, jako Zeman... a to, že ten článek nemůže najít a přivolává si k sobě nějaké další kumpány, kteří mu v tom pomohou a on jim na oplátku dá odměnu ze svého... omluvit by se měl.

2 Kemata Kemata | E-mail | Web | 5. května 2015 v 14:43 | Reagovat

Ty mě bavíš Yim!

Stejně jako celá ta aféra, to, že tuhle vytáhli článek, za který Peroutku stíhalo ještě Gestapo... Němci to pochopili, Češi ne, až je to smutné... Ani mi nevadí, že se spletl (to se stane každému), ale aspoň najít tu slušnost a omluvit se... No, škoda mluvit.

3 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 10. května 2015 v 10:58 | Reagovat

Chudák Peroutka! Ale sám si to prorokoval, když vzkřikl: "Peroutka - do koutka!"

Je velkým štěstím, že tento článek je publikován na blog.cz a ne na novinky.cz, jelikož již nyní bys měla pár stovek nenávistných komentářů o frackovi z euro-americké fašistické rodiny :-D Děkujme létající špagetové příšeře, že se na blog.cz (snad) takoví živlové nevyskytují.

4 Elinor Elinor | Web | 10. května 2015 v 12:42 | Reagovat

Z toho, co si pamatuji, by mě nepřekvapilo, kdyby Peroutka NĚKDE fakt použil větu "Hitler je gentleman", ale pokud by tomu tak bylo a pokud by se ji podařilo najít s tou omáčkou kolem, prezidenta by to zesměšnilo podstatně víc než stávající šaškárna s hledáním článku. Protože ten kontext by byl velmi jízlivý (v podobném typu článků Peroutka byl velice ironický a ironizující).

5 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 10. května 2015 v 20:04 | Reagovat

[4]: Problém je v tom, že i tolik citovaný článek Dynamický život je v duchu odporu, žel drtivá většina osob argumentující tímto článkem s velkou pravděpodobností ani nedošli na konec onoho textu. Jsem optimista a odmítám možnost, že by nepochopili pointu článku.

6 Bety Bety | 13. května 2015 v 14:46 | Reagovat

Miluju Tvoje články a postřehy. Zase jsem se úžasně pobavila :))
Moc se mi líbí Tvé názory. Někdy mi to nedá a něco ukážu nebo přečtu rodičům. Po tom, co jsem jim přečtla tohle, jsem dostala za úkol Ti zdělit, že Ti moje mamka fandí. (Já samozřejmě taky :D)
Jen tak dál!! :)

7 albafos albafos | Web | 15. května 2015 v 10:06 | Reagovat

Pěkný den! Rád bych se s vámi podělil o velmi důležité informace. Vše můžete najít zde: http://albafos.wbs.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama