Steeve X: Pokaždé to myslím ironicky!

18. června 2015 v 16:00 | Yima |  Rozhovory
Steeve X je jedním z těch ojedinělých druhů - je to bloger. Je mu sedmnáct let, žije v Pardubickém kraji, píše a má profilovku do žluta. Poznali jsme se přes téma týdne, kde je stále aktivním výběrčím a stará se o přijímání nových členů, takže pokud se chcete přidat, kontaktujte ho, a mimo to ještě stojí za článkem měsíce. Právě z TT se začalo šířit, že spolu spíme - a jestli ano, nebo ne, to je tajemství. A co víc o něm říct? On řekne sám v rozhovoru.

Tvůj blog v květnu oslavil jeden rok, máš přes jedenáct tisíc návštěv a 201 vydaných článků. Jak se liší tvá blogová idea tenkrát a teď?
Diametrálně! Když jsem blog zakládal, věděl jsem jen to, že bych do světa rád vyřval spoustu názorů - období založení bylo vlastně tak trochu plné hejtu z reálného života, který prostě potřeboval ven. Asi jsem si tak trochu myslel, že mám správný a k tomu originální názor na všechno. To byla pochopitelně blbost jak lívanec, jíž jsem se časem (snad) zbavil. Celkově se poslední dobou snažím být více "user-friendly", jinými slovy čitelnější pro návštěvníky, pro něž sledovat můj blog není žádná hračka.

Kdy a jak vznikla tvoje přezdívka?
Nikdy bych neřekl, že se to stane tak často dotazovaným tématem, když jde vlastně o chvilkový výplod mojí mysli. Jméno Steve se mi vždycky líbilo a dokonce jsem jej použil v jednom ze svých úplně prvních literárních pokusů - to bude asi ta kýžená symbolika, jež v ní jiní můžou hledat. Ale u "X" asi zklamu, je to naprosto random znak.

Proč používáš uprostřed českého textu anglické výrazy?
Myslím, že k vyjádření svých myšlenek pomocí textu mi nestačí jen jedna konkrétní forma jednoho konkrétního jazyka.

A byl bys schopný a ochotný vzdát se češtiny a psát jen v cizím jazyce?
Hah, v návaznosti na předešlou odpověď myslím, že by se moje vyjadřovací hřišťátko podstatně smrsklo. Ale proč ne, jazyky mám hodně rád, možná by to byla výzva.

Kromě na svůj blog píšeš taky na StudentPoint. Jak ses k tomu dostal? A je možné tvé texty objevit ještě někde?
Ke StudentPointu mě dokopala dnes již silně zaprášená blogerka, kterou jsem objevil mezi svými spolužáky. Přihlášku jsem ale nakonec podal sám, protože spolupráce s nimi nabízí reference a zkušenosti. Nikam jinam zatím svůj literární nos nestrkám, nepočítáme-li soutěže nebo slohovky.

Čili chtěl by ses psaní, potažmo novinařině v budoucnu věnovat?
Rozhodně jsem o něčem takovém přemýšlel. Zájem o takové školy a pracovní místa u nás mi v tom ale moc nepomáhá. Na druhou stranu jo, čtení a psaní jsou jediná věc, ke které přistupuju jako k zábavě a ne povinnosti.
I k povinné četbě? Jak funguje u tebe na škole?
Učitelům svitlo a rozhodli se vytvořit seznam četby stejný pro obě paralelky. Mimo jiné jsou v tomhle ohledu i ochotní poradit s výběrem. Přesto mi ale na maturitním seznamu chybí novější a opravdu stará literatura. Některá díla čtu raději v angličtině - dvě mouchy jednou ranou.

Na blogu se většinou pohybují blogerky a blogeři jsou vzácným úkazem, který všechny blogerky zbožňují. Když sleduješ blogy, stojí za nimi většinou holka, nebo kluk? A kdo víc sleduje tebe?
Vlastně je mi úplně jedno, jakého pohlaví je autor blogu. Jde přece o jeho články, myšlenky a třeba i povahu... Nevzpomínám si, že by mě kdy kdo miloval jen proto, že jsem kluk.
(pozn. Yimy: směřovala jsem k sociologickému výzkumu a on mi to takhle zmařil)

Mnohdy vystupuješ až egocentricky a povýšeně. Je to jen póza, nebo jak to je? Jak bys popsal svoji povahu, když "o to přece jde"?
Pokaždé to myslím ironicky! Respektive jsem docela egoista, ale jak v čem - pokud například považujeme zatvrzelou upřímnost za známku sobectví, tak jo. Jinak ale nerad bývám nějak přemíšu prezentován jiným, vadí mi i komplimenty a vyzdvihování. V širším kolektivu se spíš nechám udupat.

Takže je to tak, že ve světě na internetu a ve světě mimo internet jsou dvě různé osoby - Steeve X a Jan?
Spíš bych snad řekl, že Steeve je taková jehi výřečnější a "komerčnější" stránka. Pořád v něm zůstává něco z toho malého vychcance, co musí komentovat všechny a všechno. V realitě se kolikrát vážně snažím víc ovládat svoje "rozumy". Ale jak říkám, nedá se říct, že je to tak vždycky, víc možná záleží i na tom, s jakou náladou se ráno proberu.

Nyní zpět na začátek. Jak se projevuje to tvoje "user-friendly"?
Ve snažení vytvořit článek přívětivý ke čtenáři - bez překlepů, pročtený před vydáním, s obrázky, třeba i odkazy, s nějakými podněty pro reakce a podobně. Souvisí s tím samozřejmě i reagování na komentáře a návštěvy ostatních blogů, ale na to už mi jen málokdy zbude čas. I proto jsem vděčný svým čtenářům za to, že se na můj blog vracejí a pomáhají mi získat nový pohled na věc.

Daří se ti to snažení?
Články určitě vypadají líp než ty žvásty a nekonečné texty plné chyb a bez myšlenky, které jsem vydával na začátku, to asi ano. Spíš ohledně kontaktu s okolním blogerským světem to jde z kopce - ale ať žije ten, kdo vymyslel prázdniny!

A teď na závěr trochu nadsázky. Jsi hipster? :D

Nooo, vzhledem k tomu, že jsem byl v neděli do Ňů Joorkrůů a koupil si tam upa boží Wayfarerkyy, tak určitě! :D Deal with it!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | E-mail | Web | 18. června 2015 v 16:17 | Reagovat

Super rozhovor :) Steeve X má vážně skvělý blog, ráda čtu jeho články :)

2 Kika Kika | E-mail | Web | 19. června 2015 v 16:56 | Reagovat

už spolu dělají i rozhovor! Skandál! :-O

3 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 5. července 2015 v 12:54 | Reagovat

Ten blog se mi moc líbí a to nejen pro svůj úžasný design :) A rozhovor se mi moc hezky četl :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama