Recenze

Tomas Espedal: Proti umění

8. listopadu 2014 v 20:22 | Yima
Název: Proti umění
Originální název: Imot kunsten
Autor: Tomas Espedal
Překlad: Jana Vrbová
Nakladatelství: Havran
Rok vydání: 2013
Počet stran: 128
ISBN: 9788087341179

Anotace:
Prozaický text z roku 2011 uznávaného norského spisovatele. Proti umění je esejistický román o člověku, který tvrdě pracuje, aby se stal spisovatelem. V nemilosrdně přítomném čase autor píše zdánlivě nedějový příběh o proměnách života a každodenní práci, o pohybu a klidu, o stěhování a zabydlování, o knize vlastní i o knihách jiných autorů. A kromě toho vypráví o rodině a o tom, jak se předcházející generace otiskují do svých potomků. Děj, skrývající se spíše mezi řádky, vytváří mistrovskou etudu na dané téma, osloví každého, kdo má rád skutečnou literaturu.
(zdroj: DatabazeKnih)

Jean-Michel Guenassia: Vysněný život Ernesta G.

16. července 2014 v 19:38 | Yima
Sto let je dlouhá doba, za kterou mohou vznikat i zanikat celé říše, může dojít k mnohým válkám, ale zároveň může probíhat život člověka, který toto všechno pozoruje a zažívá. Francouzský spisovatel Jean-Michel Guenassia se rozhodl takový život českého Žida Josefa Kaplana popsat na pouhých čtyřech stech stránkách! Narodil se v roce 1910, z Čech odešel do Francie, následně do Alžíru a svůj život dožil přes nástup komunistů, osobní vzestupy a pády jak v soukromém, tak profesním životě, až k současné demokracii a kapitalismu v naší vlasti.

Poprvé jsem se o panu Guenassiovi dozvěděla, když jsem jeho předchozí knihu Klub nenapravitelných optimistů viděla na pultech knihkupectví minulý rok. Zapsala jsem si název do diáře s tím, že se k tomu někdy dostanu. Před asi měsícem jsem v pořadu na ČT Art U zavěšené knihy viděla krátké povídání o jeho další knize. Československo. To je slovo, které jsem si zapamatovala, a které mě přinutilo se k tomu dostat. Mám stále za to, že Češi se rádi dívají zpátky a dělají ze sebe hrdiny, jak to všechno zvládli. Tak i tato kniha byla asi Čechy čtená, protože v knihovně jsem si ji musela rezervovat, nebo bych se jí nikdy nedočkala.

V průměru by měly být každému roku přiřazeny čtyři stránky. Autor se však rozhodl, že nebude popisovat každý rok, ale u některých životních či společenských událostí se zastaví na delší čas a u některých se nezastaví ani na čaj. Době strávené za války v exilu je tak věnováno asi třicet stran, jeho mládí ještě víc, době před Pražským jarem také tak, zatímco událostem, na které jsem čekala nejvíc, na to, jak je asi zahraniční autor zpracuje, tedy samotný rok 1968 a 1989, se v knize vyskytují jen jakoby namátkou. K mé radosti však neopomněl zmínit proces s Rudolfem Slánským, o kterém už ani mnozí nevědí.

Myslím, že tady ale nejde ani tak o to, jestli popíše ruské tanky, ale o to, jací Češi a Slováci, respektive Čechoslováci byli (nebo snad pořád jsou). Hokej. Tomu je věnována malá část knihy, ale přece tam je. Jak náš národ prožíval zápas na mistrovství světa, kdy jsme hráli proti Sovětskému svazu. A tato atmosféra panuje dál i v dnešní době. Takové drobnosti dodávaly příběhu "civilní" vzhled a netvářil se jen jako "tak děti, teď se usaďte, budu vám vyprávět o válce a o mém politickém angažování a jak to tenkrát bylo". I přes tento (možný) záměr je asi přednější psychologie postav. Přece jen za takových sto let se člověk vyvíjí, jeho názory jsou jednou radikálnější a někdy téměř potlačené. Dle mého se autorovi podařilo vystavět postavu Josefa Kaplana tak, že jsem uvěřila, že by mohl existovat. Dokonce do té míry, že jsem si jméno jeho a jména dalších postav hledala na internetu, jestli se doopravdy nejedná o opravdové lidi. Postavy tam mají pocity, nejsou černobílé, ale od každého má každý trochu, jsou rozdílné a přitom si rozumí, takže téměř každý, kdo to čte, může aspoň s jedním souhlasit. Přes jejich názory jsou také ukazovány tehdejší problémy (např. legalizace potratů, rovnoprávnost žen, levice vs. pravice, strach z války, a další).

Jestli mám hodnotit, co se mi na knize líbilo nejvíc, byly to nejspíš změny vyprávění. Většina díla je psána er formou, ale určité období Josefova života je podána čtenáři jako jeho deník. Jedna z posledních částí je zase prezentována jako hlášení estébáků. Tím, že to nebylo monotónní, se to stávalo zajímavým, a já dychtila po tom, co se stane dál, i když jsem to vlastně mohla předvídat díky vědomostem z okruhu dějin 20. století. I tak jsem byla mnohokrát zaskočena. Jak mile, tak nemile.

Doufám, že si kniha najde ještě mnoho čtenářů. Nejenom českých, ale i zahraničních. Jsou to povětšinou sice jen problémy malé zemičky uprostřed Evropy, ale i západní svět v naší historii dokáže najít jistá podobenství aktuálnímu dění. Jestli si myslíte, že když jste to všechno třeba i zažili nebo vám prarodiče vyprávěli o tom všem, a že už to tedy číst nemusíte, mýlíte se. Věděli jste, že prevencí malárie je podávání chininu chlorhydrátu? Autor se zastavuje na, pro nás exotických místech, v nádherné Francii jak v Paříži, tak třeba i v Chamonix nebo v arabské části severní Afriky. A takové zážitky, jaké získal Josef Kaplan, si nedokážete představit. Každý se od něj může něco naučit. A kdo je ten tajemný Ernesto G.? To je další zajímavá část knihy, kterou si budete muset přečíst sami.

Autor: Jean-Michel Guenassia
Rok vydání: 2014 (v originále: 2012)
Překlad: Helena Beguivinová
Nakladateltví: Argo
ISBN: 978-80-257-1079-1
 
 

Reklama